"Doufali jsme, že porubská radnice vyslyší námitky 2400 občanů podepsaných pod peticí a ustoupí od kácení místních zdravých stromů. Dnešní situace bohužel ukazuje, že magistrát nestojí na straně ochrany zeleně a životního prostředí obyvatel,“ uvedla Helena Váňová z ostravské pobočky Arniky.
Porubská radnice k zamýšlenému kácení vydala tiskové prohlášení, pod které se podepsali Lumír Palyza (ČSSD), starosta městského obvodu Poruba, Petr Mihálik (ČSSD), místostarosta městského obvodu Poruba. Potvrzují záměr radnice vykácet vzrostlé stromy na ulici Matěje Kopeckého a uvádějí: "Úpravy si vyžádal nevyhovující stav vozovek, chodníků a městské zeleně, v žádném případě nejde pouze o budování nových parkovacích stání, jak argumentují někteří aktivisté. Stromy v prvním stavebním obvodu, který byl vystavěn v padesátých letech minulého století a je součástí památkové zóny, dosahují stáří padesáti až šedesáti let. Nemáme jistotu, že jsou tyto dřeviny ve stoprocentní zdravotní kondici. I stromy, které se jeví jako zdravé, být zdravé nemusejí. Dokazuje to nedávná tragická událost ve Zlíně, kdy na první pohled zdravý strom zmařil dva mladé lidské životy. V posledních dvou letech evidujeme v Porubě desítku případů vývratu stromů či pádu silných větví. Dva případy byly obzvláště alarmující – jeden strom se vyvrátil v blízkosti dětského hřiště na Havlíčkově náměstí, druhý spadl na přechod pro chodce na Hlavní třídě a můžeme hovořit o zázraku, že nedošlo k újmě na zdraví či lidských životech. Poslední případ pádu silné větvě na automobil jsme zaznamenali koncem loňského roku v Urxově ulici, která je také zahrnuta do projektu komplexní rekonstrukce."
Představitelé porubské radnice argumentují tím, že stromy v prvním stavebním obvodu dosahují velkých rozměrů, byly v padesátých letech vysazovány chaoticky a nekoncepčně, jsou v hustém zápoji a jejich koruny jsou deformované. "Stromy jsou proto náchylnější k rozlamování a pádům. Základ výsadby tvoří stromy, které jsou pro sídlištní zástavbu naprosto nevhodné, například lípy a topoly. Kvůli nevhodné výsadbě mají lidé v těchto lokalitách v bytech tmu, zimu a vlhko. Lípy navíc patří k významným alergenům. Kořenový systém stromů způsobuje nadzvedávání chodníků a poškozuje inženýrské sítě." Dodávají, že na porubský úřad se opakovaně obracejí zástupci bytových družstev prvního stavebního obvodu i jednotliví obyvatelé z těchto ulic a apelují na co nejrychlejší řešení obnovy zeleně.
"Od obyvatel ulic, v nichž už rekonstrukce proběhla, máme pozitivní ohlasy. Naopak pod peticí proti kácení stromů jsou ve velké míře podepsáni lidé, kteří nemají trvalé bydliště v této lokalitě, řada signatářů dokonce nebydlí ani v Ostravě. Argument, že kácení znehodnocuje památkovou zónu, kde má být kladen důraz na zachování původního charakteru místa, je neopodstatněný. Dobové fotografie a záběry z padesátých a šedesátých let jasně dokazují, že první stavební obvod v Porubě byl v té době slunným, prostorným místem. My tento svěží vzhled Porubě navracíme, samozřejmě s ohledem na potřeby lidí žijících ve 21. století, proto v rekonstruovaných ulicích dojde k nárůstu parkovacích míst, nikoliv ale k úbytku zeleně."
Podle údajů porubské radnice na území městského obvodu Poruba evidují 22 tisíc stromů. V rámci rekonstrukce ulic Alšova, Budovatelská, Čs. exilu, M. Kopeckého a Urxova bude vykáceno 132 letitých stromů, což představuje 0,6 % z celkového počtu stromů v Porubě. Za 132 vykácených stromů chce radnice vysadit 152 nových stromů, které jsou pro výsadbu v sídlištní zástavbě vhodnější než původní dřeviny. Tvrzení,že první porubský obvod zůstane i nadále zeleným místem, dokládají vizualizací budoucí podoby ulice M. Kopeckého.