Loni si lidé v okolí Heřmanické haldy opravdu užili. Hluku a prachu. A bojí se chvíle, až se na jaře opět v plné síle rozjedou práce na haldě a vítr ponese prach na jejich domky.
„V sedmdesáti procentech vítr vane směrem na Vrbici, ale pokud se otočí, je to velmi nepříjemné. Ovoce na stromech je tak zaprášené, že se nedá jíst, kdo má bazén a nemá ho přikrytý, nemůže do něj vejít, každé ráno je nutné stírat vrstvu prachu ze zahradního nábytku a nelze ani otevřít okno na tu stranu. Za chvilku máte zaneřáděný byt,“ popsal situaci Josef Burkovič, který je bývalým starostou Slezské Ostravy, ale nyní už je v důchodě a v blízkosti haldy bydlí. Právě jeho lidé ze sousedství požádali, aby jim poradil, jak se proti prášící hoře bránit.
Halda v Heřmanicích stále prohořívá. Hlušina, která se tam vršila z hlubinných dolů, je totiž plná zbytků uhlí. Na haldu se však v minulosti ukládaly i různé průmyslové odpady, mezi nimi například odpadní ropné produkty, které mohou být nebezpečné pro životní prostředí. Přes různé sanační zásahy v minulých letech se prostup požáru haldou nedařilo zastavit. Proto se společnost Diamo rozhodla, že se halda musí rozebrat. Když se ovšem loni do části haldy zavrtaly bagry, začali mít lidé v okolí problémy s nadměrnou prašností.
„Letos by měla být situace v okolí haldy lepší,“ slibují zástupci státní společnosti Diamo, která má haldu od roku 2002 na starosti. Minimálně ze dvou důvodů. „Firma, která odtěžování provádí, musí dodržovat dvě základní věci: haldu zkrápět, a když fouká vítr směrem na Heřmanice, práce přerušit. Loni se ta pravidla zpočátku nedodržovala, ale pak jsme firmu společně se zástupci obce umravnili a budeme ji kontrolovat,“ sdělil Radomír Tabášek, náměstek odštěpného závodu Odra společnosti Diamo. Druhá pozitivní zpráva je ta, že v odtěžované části už je méně míst s horkou hlušinou, do které když bagr hrábne, množství prachu je enormní.
Obyvatelé v sousedství haldy jsou rozhodnutí, že pokud se situace nezlepší, založí občanské sdružení a začnou bojovat za zlepšení své situace. „Tento týden jsem se zúčastnil jednání komise Rady městského obvodu Slezská Ostrava pro životní prostředí, která se situací zabývala. Nabídli mi, že až se práce rozjedou, mohu se účastnit kontrolního dne přímo na haldě. Od firmy, která hlušinu odtěžuje, mají příslib, že bude dodržovat všechna opatření proti zvýšené prašnosti. Pokud to opravdu dodrží, situace se zklidní a snad se zlepší i životní prostředí,“ doufá Burkovič.
První etapa odtěžování haldy by měla trvat do konce letošního roku. Dosud se z nejvýchodnější části haldy odtěžilo a odvezlo téměř milion tun materiálu. Ten se používá například pro terénní úpravy. Objem uloženého materiálu je však odhadován na 21 milionů metrů krychlových a při současné rychlosti odtěžování budou práce trvat ještě řadu let.
Pro druhou fázi odtěžování hlady, která by měla začít v roce 2010, se bude muset zřejmě zpracovat takzvaná EIA, tedy posoudit vliv na životní prostředí, a je pravděpodobné, že podmínky pro odtěžování budou zpřísněny.