Rok s devítkou na konci sotva začal a ostravský obvod Radvanice a Bartovice už vyčerpal pětatřicet zákonem povolených dní, kdy může denní koncentrace polétavého prachu (PM10) v ovzduší překročit stanovený limit padesáti mikrogramů na metr krychlový.

Zdejší lidé už tedy dostali do plic svůj roční příděl prachu a po zbytek roku by měli raději chodit ven jen s plynovou maskou na tváři či se zatajeným dechem. Zpráva to pro ně není nijak překvapující, celoroční limit zde bývá vyčerpán každoročně kolem poloviny února. Více než kdy jindy však letos vyvstává otázka, kdo za znečištění ovzduší může?

Letos je totiž situace v jedné podstatné věci ojedinělá. Hutní kolos ArcelorMittal Ostrava (AMO), který je považován za hlavního viníka tamního špatného ovzduší, v poslední době jede kvůli celosvětové krizi doslova na půl plynu. Vedení Mittalu se tím nyní také hájí. „Krize má pro nás závažné důsledky – musíme bohužel propouštět a omezovat výrobu. Zároveň ale dokazuje, že v Radvanicích a Bartovicích musí být i jiné zdroje znečištění s velkým vlivem. Nejen my,“ uvedla mluvčí AMO Věra Breiová.

Šéf huti Sanjay Samaddar pak v této souvislosti poznamenal, že zatímco produkce Mittalu byla v lednu letošního roku proti lednu loňského roku na třetinové úrovni, průměrné množství emisí v Radvanicích a Bartovicích bylo podle záznamů měřící stanice letos dokonce o něco vyšší než loni. „Z grafů Zdravotního ústavu vyplývá, že na ovzduší v našem okolí mají velký vliv i jiné zdroje znečištění. Pokud se má situace zlepšit, je třeba, aby se dělala opatření proti všem zdrojům,“ podotkl Samaddar.

O velkém významu nejen průmyslových zdrojů hovořil i Jiří Bílek z ostravské pobočky Zdravotního ústavu. Region je podle něj nebývale zaprášený celý, a to už od listopadu loňského roku. Není to tedy jen záležitost Radvanic a Bartovic.

„To, že v krizi průmysl zvolnil výrobu a limity jsou pořád překračovány, dokazuje, že i lokální topeniště a doprava mají velmi významný vliv na ovzduší a neměly by být v tomto ohledu podceňovány,“ konstatoval Bílek s tím, že i v jiných místech republiky je v posledních čtyřech měsících stav ovzduší špatný.

Radim Chrapek z občanského sdružení Vzduch, které se snaží domoci toho, aby AMO udělal v co nejkratší době co nejvíce ekologických opatření, však nechtěl na základě současné situace dělat z kunčické huti okamžitě nevinného beránka. Také on se však podivoval nad tím, že se snížila výroba oceli a špatná situace pokračuje.

„Nevidíme Mittalu dovnitř, nevíme, jaké technologie a suroviny používají. Nechceme tedy posuzovat, zda se jeho vliv snížil, či nikoliv. Říkáme už také dlouho, že by mělo město nechat zpracovat studii o stavu ovzduší pro celou Ostravu a pak by se mělo tlačit na všechny znečišťovatele, kteří tady jsou,“ vyjádřil se závěrem Radim Chrapek.

Šestkrát více prachu, než je „zdrávo“

Maximální koncentrace polétavého prachu v ovzduší bylo v Radvanicích a Bartovicích dosaženo 21. ledna v 19 hodin, kdy byla naměřena hodnota PM10 311 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit byl tedy překročen více než šestkrát.