Například osmadvacetiletý muž přinesl perkusní revolver značky F.LLI PIETTA, model 1858. Druhou odevzdanou zbraní byla brokovnice, značky Ferdinad Fuckert, kterou vlastnil sedmatřicetiletý muž. Třetí v pořadí je pětadvacetiletý mladík mající doma jednorannou malorážku značky Anscűtz. Všechny tři zbraně náleží do kategorie C. Nyní je zkoumají experti na balistiku, kteří zjišťují, zda je někdo nepoužil při loupeži či jiném zločinu.

Zbraňová amnestie platí do 31. července letošního roku. „Lidé mohou dobrovolně odevzdat nelegálně držené zbraně a střelivo, které v současnosti mají bez příslušného povolení. Konkrétně se amnestie týká zbraní kategorie A, B, C nebo hlavních částí těchto zbraní. Zbraň lze odevzdat na kterémkoliv útvaru policie,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Do kategorie A spadají vojenské a samočinné zbraně. V kategorii B jsou začleněny krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně, jako jsou pistole a revolvery. Do kategorie C patří brokovnice a malorážky s délkou hlavně nad 280 milimetrů. Lidé mají dokonce možnost takovéto zbraně legalizovat. Do dvou měsíců od odevzdání zbraně však musejí požádat o vydání dokladů, které je opravňují k držení této zbraně nebo její hlavní části. Pokud tak neučiní, nebo se žádostí o vydání dokladů neuspěje, bude postupováno stejně jako při zániku platnosti zbrojního průkazu.

Poslední podobná amnestie se uskutečnila v roce 2003. V rámci celé České republiky lidé přinesli 4192 zbraní. V Ostravě jich bylo sedmdesát. V policejních skladech se tehdy kromě klasických zbraní, jako jsou pistole či samopaly, objevily i kuriozity v podobě plamenometu či protitankové střely.

Zbraně lze odevzdat na kterékoliv policejní stanici. V Ostravě mají lidé možnost navštívit i specializované oddělení na ulici Výstavní 55 v Ostravě-Vítkovicích. Policisté jsou připraveni poradit i telefonicky na číslech 974 725 301 až 307.