Lidé, kteří se od 1. dubna nechají ošetřit v Městské nemocnici Ostrava, mohou ušetřit za třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře. Město za to ale draze zaplatí. Z městské kasy na úhradu poplatků vyteče asi šest milionů korun plus další tři miliony na administrativu s tím spojenou. Hrozí také, že stát městu nevrátí nemovitý majetek nemocnice v hodnotě asi sedmi set milionů korun.

Ten historicky patřil Ostravě, později se dostal do rukou státu. Nyní ministerstvo financí vedené lidovcem Miroslavem Kalouskem rozhoduje o tom, zda dodrží svůj slib a převede ho zpátky na město. Ze včerejšího jednání ostravského primátora Petra Kajnara (ČSSD) s Kalouskem však vyplynulo, že stát se k plnění slibu nemá.

„Ministr financí sdělil primátorovi města Ostravy, že usnesení městského zastupitelstva vztahující se k poplatkům podle zákona o zdravotním pojištění pokládá za protekcionistické opatření, které poškozuje zájmy státních i soukromých zdravotnických zařízení na Ostravsku. Pokládá proto za vyloučené, aby stát vyšel vstříc majetkovým žádostem vůči subjektu, který vědomě porušuje jeho zájmy v prostředí rovné hospodářské soutěže,“ píše se v zápisu z jednání obou politiků.

Město Ostrava má zatím budovy a další nemovitosti nemocnice na osm let ve výpůjčce. „Ministr financí respektuje platnost smlouvy o bezúplatné výpůjčce v délce osmi let,“ píše se dále v zápisu.

Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) ještě na středečním jednání zastupitelstva o hrazení poplatků řekl, že si nedovede představit, že by ministertvo financí mohlo spojovat tyto dvě záležitosti dohromady. I předseda ČSSD Jiří Paroubek, který ve středu navštívil Deník, prohlásil, že věří, že ministr Kalousek je rozumný muž. „Pokud by převod majetku záměrně zdržoval, voliči mu to v příštích volbách spočítají, toho si musí být vědom,“ podotkl Paroubek.

Primátor je velmi zklamán

Po včerejším jednání v Praze je však ostravský primátor zklamán a rozezlen. „Příspěvková organizace Městská nemocnice Ostrava – Fifejdy hospodaří s majetkem, do kterého město investovalo od roku 1990 téměř dvě miliardy korun. Rozhodnutím nevrátit majetek městu Ostravě bude nemocnice bude omezena ve svém rozvoji. Poplatky, které se rozhodlo zastupitelstvo města Ostravy uhradit pacientům nemocnice tak, aby zachovalo dostupnost lékařské péče, by neměly být důvodem pro nepřevedení nemovitostí na statutární město Ostravu,“ zlobil se Kajnar s tím, že na dalším postupu se musí poradit ostravští radní a zastupitelé.

Náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS), který byl vždy proti tomu, aby město platilo ze svého rozpočtu zdravotnické poplatky za pacienty, upozornil zastupitele už dříve na to, že hrazení poplatků může mít vliv na rozhodování ministerstva financí o převodu majetku nemocnice na město. „Měl jsem prostě obavy, že to může nastat. Pro pacienty se v tuto chvíli zřejmě nic nezmění, město ale do nemovitého majetku nemocnice nebude moci investovat. Pokud nebude majetek převeden, nemůžeme počítat například s nákladnými rekonstrukcemi pavilonů a dalšími investicemi,“ uvedl Ženatý.

Je to vydírání, zlobí se komunisté

Šéf klubu zastupitelů za KSČM Josef Babka prohlásil, že postup ministra Kalouska je nehorázný, považuje ho za vydírání. „Je to pohrdání samosprávou Ostravy. Požádám naše poslance, aby ministra Kalopuska interpelovali, a pokud nezmění rozhodnutí, komunističtí poslanci zřejmě požádají premiéra Topolánka, aby Kalouska odvolal z funkce. Pro hrazení poplatků za občany z městského rozpočtu zvedli v Ostravě ruku i zastupitelé za KDU-ČSL,“ konstatoval Babka.

Město přijde zřejmě o další nemovitosti

Spolu s žádostí o převod nemovitostí fifejdské nemocnice požádali ostravští zastupitelé ministerstvo financí o převod nemovitostí v ulici Odboje, kde dříve sídlilo ředitelství fifejdského špitálu. Město tam chtělo přestěhovat svoje úředníky a část agendy státní správy. Ministr Kalousek jim však vzkázal, že pokud budou zdravotnické poplatky za občany platit a tím porušovat rovné soutěžní podmínky v rámci zákona o veřejném zdravotním pojištění, vyhlásí na příslušné nemovitosti v majetku státu veřejnou soutěž, kde jediným kritériem bude cena.