Zelené plíce Moravskoslezského kraje drtivý zásah nedostanou. I tak by se dalo popsat zjištění Deníku, že na severní Moravě a ve Slezsku padne na začátku letošního roku jen pár desítek stromů nacházejících se kolem zdejších cest.

Má jít o solitérní dřeviny, které se už netěší přílišnému zdraví. „Žádná stromořadí kácet nebudeme,“ hájili se místní správci komunikací.

V celé republice by přitom podle odhadů České inspekce životního prostředí mělo být před začátkem jara pokáceno minimálně deset tisíc stromů nacházejících se podél cest. V některých krajích jich zmizí i více než tisícovka. Ve většině případů proto, že jsou pro řidiče údajně nebezpečné.

Nehody nepůsobí stromy, ale řidiči

„Dopravní nehody nepůsobí stromy, ale nepozorní a neukáznění řidiči. Považujeme takový postup za kulturní a ekologické barbarství,“ vyjádřil se k rozsáhlému kácení ministr životního prostředí Martin Bursík.

Zastáncem stromů je i Tomáš Opěla z ostravského úseku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Kácet by se proto podle něj měly jen ty dřeviny, které jsou ve špatném zdravotním stavu a ohrožují bezpečnost.

„V současnosti se kácení, které chystáme, týká asi pětačtyřiceti kusů stromů v celém kraji. Jejich stav byl posouzen příslušnými odbory životního prostředí. Půjde o jednotlivé dřeviny, žádné aleje,“ vysvětlil Opěla.

Tomáš Opěla dále doplnil, že jestli na jaře nějaké stromy nevypučí nebo budou suché, pak ještě ŘSD může požádat o dodatečné povolení je vykácet.

Pouze přestárlé solitérní stromy hodlá kácet i Správa silnic Moravskoslezského kraje. „Celé aleje to určitě nebudou,“ upozornil ředitel společnosti Tomáš Böhm.

Milan Novák, technicko-provozní náměstek Správy silnic, pak nastínil, že půjde celkově o kácení zhruba stovky stromů v celém kraji. „Víc by to být nemělo. Za pokácené stromy je navíc vždy prováděna náhradní výsadba,“ dodal Novák.

Význam stromů je nenahraditelný

Ekologické organizace zpráva zaznívající ze severovýchodního koutu republiky těší. Nicméně je podle nich stále alarmující, kolik vzrostlých stromů chtějí zlikvidovat jinde.

„Jsme samozřejmě rádi, že se v Moravskoslezském kraji nebude tolik kácet. Bude to asi i tím, že zde není tolik alejí,“ poznamenala Vendula Kubačáková z ostravské pobočky sdružení Arnika.

„My však fungujeme jako organizace celorepublikově, takže vnímáme celkový počet stromů, které mají jít dolů, stále jako velmi problémové řešení. Stromy se mají kácet, když jsou staré, a ne kvůli tomu, že kolem nich jezdí neukáznění řidiči,“ sdělila ještě Kubačáková.

Obdobně hovořila také Eva Tylová, ředitelka České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Nám nevadí, když se kácejí staré a nezdravé stromy podél silnic, ale neměly by to být celé aleje. Máme strach, že se stromy v krajině ztratí. Vytvářejí totiž nenahraditelné mikroklima, mají i bezpečnostní charakter. V létě totiž například stíní ostré slunce, v zimě pak třeba zabraňují sněhovým jazykům,“ přidala svůj názor ředitelka ČIŽP.