Pokud budete za lidi platit třicetikorunové poplatky ve fifejdské nemocnici z městského rozpočtu, pak vám nevrátíme nemovitý majetek tohoto zdravotnického zařízení, vzkázal minulý týden ostravským zastupitelům ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Vzkaz vyvolal vzrušenou reakci nejen u představitelů Ostravy, kteří teď hledají cestu, jak problém vyřešit, ale i bouřlivé komentáře čtenářů Deníku.
V anketě, kterou vyhlásil Deník na svých webových stránkách, čtyřiasedmdesát čtenářů považuje postoj ministra financí Kalouska za nepřijatelné vydírání. Čtyřiapadesát lidí mu fandí, souhlasí s jeho rozhodnutím. Čtenáři se v diskusi také ptají, jak to bude dále s investicemi ze strany města do nemovitého majetku nemocnice, zajímá je, kde skončily peníze vybrané vloni na poplatcích ve fifejdské nemocnici. Mnozí vyjádřili také obavy z toho, že nemocnice nakonec skončí v soukromých rukou, že vše je připraveno pro prodej holdingu Agel miliardáře Tomáše Chrenka.
„Vloni jsme v Městské nemocnici Ostrava vybrali přes jednadvacet milionů korun za regulační poplatky, v nemocniční lékárně to bylo přes 3,3 milionu korun. Z toho na třicetikorunových poplatcích, které by od dubna mělo platit město z městského rozpočtu, jsme vybrali necelých 4,2 milionu korun,“ uvedla mluvčí fifejdské nemocnice Anna Vidiševská.
Nejvíce pacienti dluží za hospitalizaci
Dodala, že pacienti nyní po lhůtě splatnosti nemocnici dluží zhruba 1,2 milionu korun. „Nejvíce nám nemocní dluží za hospitalizaci, tedy za šedesátikorunové poplatky,“ upřesnila mluvčí s tím, že způsob, jakým bude nemocnice dlužné částky vymáhat, hledá vedení společně s právním oddělením špitálu. Ředitel fifejdské nemocnice František Jurek předpokládá, že pohledávky zřejmě postoupí specializovaným firmám. „Každý poplatek vybraný v Městské nemocnici Ostrava je evidován, nemůže proto v žádném případě končit v něčí kapse, jak si možná někteří občané myslí. Veškeré peníze z poplatků jdou do rozpočtu nemocnice. Nakupují se za ně mimo jiné i zdravotnické prostředky, vedoucí ke zlepšení zdravotnické péče a k většímu komfortu pacientů,“ zdůraznila Vidiševská.
Agel: Je to čistá spekulace
Už před časem politická reprezentace Ostravy naznačila, že by za průtahy s převodem nemovitého majetku mohl být zájem soukromého vlastníka o nemocnici. „Loni chtěli o koupi nemocnice jednat představitelé skupiny Agel, které patří síť soukromých zdravotnických zařízení,“ řekl ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).
Na to reagoval tiskový mluvčí holdingu Agel Tomáš Želazko stručně. „My jsme slyšeli, že kupujeme všechna zdravotnická zařízení v republice. Tato informace je čistá spekulace,“ konstatoval mluvčí.
Potíže budou s investicemi
Pokud stát nepřevede nemovitosti fifejdské nemocnice do majetku Ostravy, jak před časem slíbil, bude mít zřejmě město problém realizovat plánované investice. Městský rozpočet na tento rok počítal s 88 miliony korun na investiční akce ve fifejdské nemocnici. Představitelé města například vyčlenili osm milionů korun na rekonstrukci úpravny léčiv na onkologii, za patnáct milionů chtěli nechat zrekonstruovat porodní sál či za pětačtyřicet milionů zrekonstruovat centrální sterilizaci a hemodialyzační stanici. Nad těmito investicemi teď visí otazník. „Nemůžeme vkládat obecní peníze do cizího majetku,“ vysvětlil náměstek primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD). Město je povinno na základě smlouvy o osmileté výpůjčce nemovitostí udržovat provoz, provádět běžné opravy a údržbu v nemocnici, udržovat přilehlé pozemky.