Práci si našel na Ostravsku prostřednictvím inzerátu agentury v ukrajinských novinách. Domů jezdí jednou za tři měsíce, aby potěšil rodinu a odvezl vydělané peníze. „Damoj? U nas nět raboty,“ říká.

Také stovky Vietnamců vyměnily v posledních letech stánek na tržnici za místo v továrně nebo na stavbě. Někteří z nich už o práci přišli. Jen v minulém měsíci propustila ostravská firma deset vietnamských pracovníků. Domů se však vrátit nechtějí. Ve své vlasti totiž zaplatili několik tisíc dolarů za to, aby mohli v Česku pracovat. Mnozí se tak zadlužili na několik let. „Snažíme se jim pomáhat a hledáme pro ně práci, kde se dá,“ tvrdí Phan Van Dao, který je místopředseda Svazu Vietnamců v České republice a v Ostravě žije už řadu let. „Ty, kteří se vrátí domů, čekají jen problémy. Práce není,“ tvrdí. Právě včera však zažádal o možnost návratu první cizinec v kraji – a právě Vietnamec.

Ke konci února evidoval Úřad práce v Ostravě 741 povolení pro zaměstnávání cizinců z takzvaných třetích zemí, což je jen o sedm méně než na konci ledna. Počty cizinců se tedy nijak výrazně nesnižují, tvrdí mluvčí úřadu práce Svatava Baďurová. Pokud jde o občany EU a zemí Evropského hospodářského prostoru, pro které neplatí žádné omezení, těch nyní pracuje v okrese Ostrava 3575, tedy o 125 méně než na konci ledna. Ani zde nejde o velký pokles. „Navíc je třeba vzít v úvahu, že část těchto lidí pracuje na sezonních pracích, takže pokles nemusí být projevem krize, ale také sezonního útlumu,“ říká mluvčí.

Cizinci, kteří přijdou o práci, mají nyní možnost vrátit se bezplatně zpět do své vlasti, a navíc ještě dostanou pět set eur. Projekt dobrovolných návratů vyhlásilo před dvěma týdny ministerstvo vnitra. „V Ostravě zatím požádal o návrat jediný cizinec,“ potvrdila mluvčí oblastního ředitelství služby cizinecké policie Daniela Vlčková. Mnozí však stále ještě o této možnosti nevědí, a hlavní vlna zájmu tak zřejmě teprve přijde. „Naším úkolem bude cizince, kteří si podají žádost, zaregistrovat a jejich žádost odeslat na odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra,“ říká mluvčí. Cizinecká policie nyní eviduje na Ostravsku téměř jedenáct tisíc cizinců s povoleným pobytem.

V Ostravě je nejvíce cizinců zaměstnáno ve strojírenských a stavebních firmách, dále jako kuchaři, specialisté na národní kuchyně a v menší míře také jako učitelé jazyků.