Lidé, kteří se od 1. dubna nechají ošetřit v Městské nemocnici Ostrava, ušetří třicet korun na poplatcích za návštěvu lékaře. Městská kasa se však pěkně prohne a magistrát opět nakyne. Z městské pokladny na úhradu poplatků vyteče asi šest milionů korun plus miliony na administrativu s tím spojenou. Kvůli poplatkům tu přibude pět úředníků, které musí město zaplatit.
„Byla vytvořena funkční místa pro pět osob. Tři lidé budou přijati a dva zatím zůstanou v záloze, zaměstnanci úřadu se stanou, až to bude potřeba. Nedá se dopředu přesně odhadnout, kolik lidí bude na tu agendu stačit,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Dodala, že úřad počítá s tím, že náklady na tři zaměstnance dosáhnou 1,2 milionu korun. „Od konce března se budou noví zaměstnanci zaučovat, od 1. dubna budou pacientům Městské nemocnice Ostrava vyplácet na základě darovací smlouvy třicetikorunový poplatek zpět,“ upřesnila Vojkovská.
Jak to tedy bude ve fifejdské nemocnici po 1. dubnu vypadat? Přesné detaily se budou ještě přesně dolaďovat. Jisté je, že pacient za ošetření u lékaře třicet korun zaplatí. Pak podepíše darovací smlouvu a ve vestibulu radiodiagnostického pavilonu mu zaměstnanec úřadu peníze vrátí zpátky. „Tyto úkony musí vykonávat zaměstnanec magistrátu, aby bylo vše právně v pořádku,“ vysvětlil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).
„Rozhodnutí našeho zřizovatele není pro nemocnici komplikované. My jen vytvoříme prostor pro to, aby se mohlo realizovat. Loni jsme na třicetikorunových poplatcích v nemocnici vybrali 4,2 milionu korun. Odhaduji, že částka, kterou může město dát na úhradu těchto poplatků z městského rozpočtu, by mohla vystačit tak na rok a čtvrt. Ze zkušeností se dá předpokládat, že asi třetina pacientů bude poplatky platit ze svého i nadále,“ konstatoval ředitel Městské nemocnice Ostrava František Jurek.