Pomoc těch, kteří se o bezdomovce starají, letos vyhledalo několik desítek lidí. „V létě to tak nevnímáme. To ubytovny nejsou plné, protože bezdomovci přespávají venku. Když ale uhodí mrazy, hledají pomoc právě u nás. Pak zjistíme, jak moc jich je. Stále více mezi nimi přibývá i žen,“ shodují se terénní pracovníci.
Od ledna proto začala v Ostravě fungovat první noclehárna pro ženy, která je součástí azylového domu pro ženy a matky s dětmi na ulici Generála Píky na Fifejdách, jejímž provozovatelem je Armáda spásy. V noclehárně je celkem osm lůžek a osm míst v nouzovém režimu. „Mají tak možnost přečkat noc v teple alespoň vsedě,“ vysvětluje vedoucí zařízení Marcela Stryjová. Za nocleh včetně večeře zaplatí symbolický poplatek 35 korun, první tři noci jsou zdarma. V lednu tu průměrně pobývalo šest žen, v únoru již sedm. „Snažíme se vyhovět všem, ale důsledně hlídáme alkohol a návykové látky. Ty k nám nepatří,“ říká Stryjová. Zejména žen, které řeší svůj problém pomocí alkoholu, však v poslední době stále přibývá.
Dům pro matky s dětmi, které tu mohou pobývat jeden rok, než si vyřeší bydlení, má 62 lůžek, a jeho kapacita zdaleka nestačí. „Dalších čtyřicet zájemkyň vedeme v pořadníku. Čekají, až se uvolní nějaké místo a mohly se nastěhovat,“ tvrdí. Jsou mezi nimi ženy všech věkových kategorií, důchodkyně, ale i mladé maminky. Nejmladší je osmnáctiletá dívka, které se brzy narodí miminko.
Rovněž ostravské noclehárny pro muže jsou stále zaplněny. „Letos poprvé jsme museli zprovoznit i noční centrum, aby měli kde přenocovat v teple. Nával byl ve velkých mrazech obrovský,“ říká ředitel azylového domu Armády spásy v Ostravě-Hulvákách Antonín Plachý. „Klienti musejí dodržovat ubytovací řád. Zakázaný je u nás třeba alkohol, s čímž mají někteří muži problémy. Za silných mrazů si však pití odpustí, ubytování v teple má přednost,“ doplnil. Ve zdejší noclehárně může přespat pět desítek lidí, v případě potřeby lze rozšířit kapacitu o dalších dvacet míst.
„Zima nás vyhnala z letního bytu v lese.Tady můžu být v teple a mám alespoň v noci střechu nad hlavou. Jsem spokojený, ale stejně se už těším, až zase vyrazím někam do přírody a znovu postavím svůj stan,“ říká asi padesátiletý bezdomovec Ladislav. „Do Ostravy jsem přijel za bratrem. Žili jsme spolu několik let, ale brácha pak zemřel a já neměl z čeho platit. Nějak už to doklepu. Mám zde kámoše a vím, co a jak,“ líčí.
Rovněž v noclehárně Charitního domu svatého Františka letos pobývalo v největších mrazech denně až pětatřicet nocležníků.
Kolik je v Ostravě bezdomovců, nelze odhadnout. Statistiky neexistují. Navíc se neustále mění. Podle odhadu terénních pracovníků Armády spásy nyní žije v Ostravě několik desítek žen bez domova. Mužů jsou zhruba čtyři stovky.
JITKA HRIVŇÁKOVÁ