Městská část Moravská Ostrava a Přívoz evidovala ke konci loňského roku pohledávky v celkové výši bezmála dvě stě osmdesát milionů korun. Většinou jde o dluhy na nájmu, velký podíl v této sumě ale mají poplatky z prodlení.
Podle mediálního zástupce radnice Vladimíra Vavrdy se podařilo oproti roku 2007 částku snížit. Jak? Když se dlužník rozhodne svou pohledávku zaplatit, může mu obvod prominout sankční částku v plné výši. Mnozí lidé na to údajně slyší.
„Je patrné, že kombinace odpuštění penále a jiných poplatků z prodlení v případě, kdy dlužník uhradí celkovou výši pohledávky, přináší kladný efekt,“ míní Vavrda.
Bude se Jih inspirovat Chomutovem?
Celková výše pohledávek městského obvodu Ostrava-Jih dosahuje také takřka dvou set osmdesáti milionů korun. Největší část ukrojují, jak jinak, dluhy za nájmy a s tím spojené narůstající penále. Občané jsou zde nejprve vyzváni k využití možnosti splátkových kalendářů.
„Postup chomutovské radnice nemáme právo posuzovat a hodnotit, řídíme se pokyny ostravského magistrátu. Pokud se však ukáže, že její řešení problému je legální a efektivní, bude naše radnice uvažovat o způsobu, jakým dosáhnout vyšší úspěšnosti vymáhání dlužných částek,“ uvádí k tématu mluvčí nejlidnatější ostravské části Michael Kutty.
Poruba omezuje nájemní smlouvy
„Postup paní starostky v Chomutově sleduji velmi pečlivě – myslím si, že zvolila velmi netradiční ale odvážný způsob řešení této problematiky. Počkám, jaká bude reakce kompetentních orgánů a příslušného ministerstva. Zdá se, že v tom sami nemají jasno a moje sympatická kolegyně v Chomutově je pěkně zaskočila.“
To jsou slova porubského starosty Lumíra Palyzy. Ani jeho obvodu se problém s neplatiči nevyhnul. Dluhy zde ale dosahují „pouze“ desítek milionů korun.
„Před několika lety jsme přijali opatření vedoucí k snížení pohledávek a uzavíráme s novými nájemníky smlouvy na dobu určitou, a to na jeden rok. V případě, že nájemník dluží, není mu smlouva obnovena! Po těchto opatřeních dlužníků rapidně ubylo,“ připojuje recept obvodu Poruba jeho starosta.
Vítkovice: Neplatíš, jdi bydlet jinde
Všechny zákonné postupy jako třeba soudy a exekuce na mzdy či majetek využívají i v městské části Vítkovice. Dlužnící mohou také požádat o splátkový kalendář. Pohledávky, především za neplacení nájemného, zde přesto stále dosahují téměř dvou desítek milionů korun. Úroky z prodlení pak šplhají ke sto milionům a podle starosty Petra Dlabala dál narůstají geometrickou řadou.
„Přistupujeme i k výpovědím z nájmu bytu po více jak tříměsíčním neplacení nájemného. Nájemník se většinou ihned po obdržení výpovědi snaží své dluhy uhradit nebo aspoň požádat o souhlas s uzavřením dohody o splátkách pohledávky. Když se pak snaží platit, dostává smlouvu na bydlení na půl roku. V opačném případě ho vystěhováváme,“ nastiňuje jeden z vítkovických systémů starosta Dlabal.
V Mariánkách je výběrčím důchodce
Mnohamilionové částky dluží také obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák. Kde je se splácením dlouhodobý problém, přijde podle starostky Liany Janáčkové na řadu exekutor. „Takových případů je dost. Snažíme se to důsledně vymáhat, ale bývá to složité,“ konstatuje Janáčková.
Systém v Chomutově je podle ní naprosto v pořádku. „Děláme něco podobného – u nás sedí u výplat důchodce a aspoň nějakou částku od dlužníků vždycky vybere,“ dodává starostka.
Slezská: většina dluhů je nevymahatelná
„Naše pohledávky jsou soudně ošetřeny, vymáhány exekučně, ale z osmdesáti procent jsou nevymahatelné, neboť je dluží občané nemajetní – sociálně slabí,“ podotýká k tématu Deníku mluvčí slezskoostravské radnice Marie Stypková.
Příjmy těchto lidí nejsou podle jejích dalších slov exekučně postižitelné, neboť nedosahují životního minima nebo se jedná o sociální dávky.
Celkové pohledávky Slezské Ostravy vůči obyvatelům obvodu dosahují podle Stypkové více než patnácti milionů korun. Z toho nejvyšší díl je stejně jako v jiných městských částech za nájmy bytů a služby s tím spojené.