A to přesto, že poklesla zaměstnanost a snížily se i ceny pohonných hmot, což motivuje lidi více jezdit autem.

Například zvýšení počtu cestujících mezi Ostravou a Bohumínem činil v letošním lednu sedm procent ve srovnání s lednem loňským, kdy ještě tato trasa v ODIS nebyla. V únoru činil nárůst přes jedenáct procent. Počet cestujících, nebo přesněji evidovaných cest, se po zapojení do integrovaného systému zvýšil i na trase mezi Ostravou a Orlovou.

Od neděle se integrovaný dopravní systém rozšiřuje o další oblast. Tentokrát se do něj zapojí všechny linky městské hromadné dopravy, které jezdí na území Havířova. Cestování tak bude levnější například pro lidi, kteří jezdí pravidelně mezi Havířovem a Ostravou vlakem a současně používají i linky MHD. Musejí ovšem používat dlouhodobé časové jízdenky.

Finanční efekt pro cestující může činit až několik set korun měsíčně. Například pro člověka, který pravidelně dojíždí ze sídliště Šumbark do centra Ostravy. Linkou MHD se přesune k železniční stanici, kde přestoupí na vlak a pokračuje až na zastávku Ostrava-Stodolní. Od neděle za třicetidenní jízdenku pro potřebné tři zóny zaplatí 723 korun. Oproti dosavadnímu stavu, kdy si musel koupit zvlášť jízdenku na MHD Havířov, ušetří až čtyři sta korun měsíčně.

Situaci trochu komplikuje skutečnost, že vedle papírového jízdního dokladu ODIS bude muset mít cestující stále také bezkontaktní čipovou kartu na linky MHD Havířov. „To je ale jen technické provedení, na cenu to nemá vliv,“ podotkl jednatel společnosti Koordinátor ODIS Aleš Stejskal. „Očekáváme, že to bude v brzké době vyřešeno jednotnou moravskoslezskou kartou,“ poznamenal.

Tato inteligentní jízdenka v podobě čipové karty by měla být na všechny linky a dopravce v systému ODIS rozšiřována v letech 2010 až 2011.

Zapojení MHD v Havířově do systému ODIS bylo umožněno díky finanční podpoře města Havířov a Moravskoslezského kraje. Každý subjekt to bude stát ročně asi 450 tisíc korun. „Chceme zpřístupnit a zpříjemnit lidem dopravu, aby opustili auta a používali MHD,“ uvedl vedoucí havířovského odboru komunálních služeb Marek Vlachopulos.

IVA HAVLÍČKOVÁ