Jsou sousedy z jedné ulice, vřelé vztahy mezi nimi ale nepanují. Lidé bydlící v ulici M. Kopeckého v Ostravě-Porubě totiž nyní stojí na opačných stranách barikády. Rozděluje je ožehavá problematika kácení stromů. Jedni volají po zachování vzrostlých lip, které jsou podle nich svým významem nenahraditelné. Druhá strana naopak prosazuje urychlený začátek rekonstrukce lokality a s tím spojené kácení dřevin, které vnímají jako zdraví nebezpečné.
Nenahraditelné, nebo nebezpečné?
„Před pětapadesáti lety jsem ty stromy pomáhala sázet. Byly to útlé lípy, ze kterých vyrostly nádherné košaté stromy. Byla by hrozná škoda je kácet, vždyť jsou užitečné. Vytvářejí příznivé mikroklima. Zato v místech, kde byly stromy vykáceny, a kde vzniklo vybetonované parkoviště, se víří prach a písek a nikdo to nezametá.“
Těmito slovy například hájí stromy v porubské ulici M. Kopeckého obyvatelka Věra Satinská. Jaroslav Mánek, předseda jednoho z tamních bytových družstev, však oponuje. Vzdouvající se kořeny stromů podle něj ničí chodníky i vozovky, přerostlé větve ohrožují občany.
„Vyzýváme obecní zastupitele a občany žijící v lokalitě ulice M. Kopeckého, aby podpořili zahájení celkové rekonstrukce, která je ve veřejném zájmu a přinese zlepšení životního prostředí, bezpečnosti, vzhledu, rovněž zlepšení dopravní situace a hlavně zlepšení kvality života a celkové spokojenosti obyvatel ulice M. Kopeckého,“ píše Mánek jako zástupce druhé skupiny občanů v aktuálním otevřeném prohlášení.
Radnice stanovisko nemění
Kácení stromů v ulici M. Kopeckého mělo začít v polovině února. Porubská radnice plánovala zahájení rekonstrukce, v rámci které měly být opraveny chodníky, vybudována nová parkovací místa a vysazena nová zeleň.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) tuto aktivitu na poslední chvíli zastavila vydáním předběžného opatření. Včera pak představila řešení, které by košaté stromy jako důležitý prvek například z hlediska filtrace špinavého ovzduší zachovalo.
„Je možné stromy nekácet, a přesto danou ulici rekonstruovat. Dokonce by mohlo vzniknout i více parkovacích míst, než plánuje vybudovat radnice Poruby. Jen by byl potřeba trochu složitější individuální přístup k zeleni, než jen rozhodnutí o plošném kácení,“ nastiňuje architekt Dušan Richtár svou studii řešení situace zpracovanou pro ČIŽP.
Porubská radnice však její provedení jako reálné nevidí. Proti předběžnému opatření se odvolala a dál chce jít cestou původního plánu na rekonstrukci.
„Z prvotního posouzení studie architekta Richtára je zřejmé, že některé jeho návrhy jsou neřešitelné. I my jsme při vypracovávání projektu hledali východiska, která by vyhovovala občanům i všem zúčastněným stranám,“ reaguje místostarosta Poruby Petr Mihálik.
Radnice se podle něj snaží, aby byly zásahy do zeleně šetrné, ale zároveň efektivní. Cílem je obměnit dřeviny tak, aby byly ulice osázeny mladými a zdravými stromy, které jsou vhodné pro sídlištní zástavbu a které budou vyhovovat i dalším generacím.
„Na porubský úřad se obracejí zástupci bytových družstev i jednotliví obyvatelé z ulic, ve kterých rekonstrukci plánujeme, a apelují na co nejrychlejší řešení obnovy zeleně. Chtějí, abychom už konečně vyřešili jejich problémy, které způsobuje nevyhovující stav infrastruktury ulice,“ dodává Mihálik.
MARTIN PLEVA