Vyhláška začne platit od 19. března. „Návrh vyhlášky je výsledkem četných stížností obyvatel v rodinné zástavbě, kterým vadí hlavně hlučné sekačky, traktory, křovinořezy nebo motorové pily,“ řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

V Ostravě se podobná vyhláška zatím nepřipravuje. „Ostravský magistrát žádné podněty na řešení hluku, respektive na zpracování protihlukové vyhlášky neobdržel. Tedy v současné době se ani nezabývá přípravou vyhlášky,“ sdělila Pavla Bittnerová, vedoucí oddělení prezentace a vztahů s veřejností ostravského magistrátu.

Starostové obvodů v okrajových částech Ostravy, kde převažuje rodinná zástavba, říkají, že se sice občas vyskytne stížnost na hlučného souseda, snaží se to však řešit domluvou. „Lidé si mezi řečí sem tam postěžují, ale většinou se tu dodržuje zvyklost z minulých dob a v neděli je klid. Oficiální stížnost jsme tu za poslední více než dva roky měli jenom jednou,“ sdělil starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk.

Starosta Ostravy-Třebovic František Šichnárek podotkl, že jako každoročně se chystá oslovit občany před začátkem jara v místních novinách, aby dodržovali nedělní klid. „Lidé si uvědomují, že alespoň neděle by měla být klidná, ale dovedu pochopit, že někdo má tolik práce a je tak vytížený, že jindy než o víkendu mu čas na tyto práce nezbývá,“ říká Šichnárek. Podle něj je nejlepší, když se sousedé domluví mezi sebou, kdy budou klid dodržovat.

V krajské hygienické stanici loni řešili 84 stížností na hluk v samotné Ostravě. „Většina stížností se ale týkala hluku z dopravy nebo ze zařízení s reprodukovanou hudbou. Hluk například ze sekaček nepodléhá našemu dozoru,“ konstatoval Pavel Jiříček, vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice se sídlem v Ostravě. To odpovídá například situaci ve Slezské Ostravě. „Pokud jde o hluk, hlavně v letních měsících stoupá počet stížností na rušení nočního klidu. Týkají se ale hlavně hlasitých hudebních produkcí v restauracích a domech,“ řekla mluvčí slezskoostravské radnice Marie Stypková.