„Pamatuji si ale, jaké problémy mi to způsobovalo ve škole. Hřbetem ruky jsem si v písance rozmazávala písmenka a hrotem pera ryla do stránky díry,“ vzpomíná.

Kdyby chodila paní Alice do školy dnes, bylo by to pro ni jednodušší. Například na Základní škole Waldorfská Ostrava pořizují levorukým žákům speciální pera i obrácené nůžky.

„Dáváme to dětem, které jsou naprosto vyhraněnými leváky. Zjistí se to při zápise,“ vysvětlila výchovná poradkyně waldorfské školy Jana Kubzová s tím, že na to existuje série testů a zjišťuje se nejen preference jedné nebo druhé ruky, ale i očí a nohou. Ve škole navíc používají až do třetí třídy i na psaní pastelky, takže leváci s rozmazáváním textu problémy nemají.

Na běžných základních školách speciální levoruké pomůcky pro děti nemají a záleží na rodičích, zda jim je koupí, levákům se ale snaží pomoci různými úlevami. „Místo klasického plnicího pera jim například povolujeme kuličková pera na psaní, která se nerozmazávají,“ uvedla zástupkyně ředitele Základní školy Mitušova 16 Ostrava-Hrabůvka Blanka Blahutová.

Do roku 1967 bylo v českých školách zvykem leváky přeučovat na praváky, což se podle odborníků často negativně projevovalo na jejich psychice. Levorucí byli nuceni podporovat méně dominantní hemisféru v mozku, což jim mohlo přivodit například koktavost.

Potřeby pro levoruké lze pořídit i v Ostravě. Na ulici 28. října u Sýkorova mostu funguje malý obchod se zbožím pro leváky, i když je trochu utlačený v prostoru s bazarovým zbožím. Lidé tam najdou asi padesát druhů zboží. Jsou tam právě například opačně tvarovaná pera, aby padla levákům do ruky, se speciálně upravenou špičkou, která při psaní nedrhne. Fixy zase rychleji schnou, a tak je hrana levé ruky nestihne při psaní rozmazat. Nula na pravítku pro levoruké začíná na pravé straně. „Lidé jsou z toho vykulení, že ta stupnice jde opačně,“ ukazuje na pravítko prodavačka Bohuslava Janečková. Zajímavým sortimentem je i sešit, který se listuje zleva doprava, vývrtky na víno mají opačné šroubování. „Nejvíce se kupují pera pro děti, dospělí se ptají po nůžkách a škrabkách na brambory. Ostatní věci se neprodávají tak často, jsou trošku dražší, ale lidé je berou například jako dárek,“ dodala prodavačka.

Leváků je přibližně deset procent populace. Hodně z nich jsou ale přeučení leváci – píší sice levou, ale jsou zvyklí od dětství používat pravoruké předměty. Většinově pravoruká společnost na specifické potřeby leváků často zapomíná. S leváky nepočítá ani mnoho úřadů či bank, které nutí u přepážek své levoruké klienty zápasit s propiskou připevněnou na pravé straně pultíku.