Archeologické nálezy totiž dokazují, že například kraslice zdobené technikou voskování z opolského Ostrówku pocházejí z 10. století. V České republice jsou nejstarší nalezené skořápky zdobené škrábáním z okolí Borkovan u Klobouk. Pocházejí z let 1020 až 1030.
„Kromě techniky voskování a škrábání se ve Slezsku dělaly i kraslice barvené, například ve vývaru z dubu či cibulových slupek,“ uvedla Michaela Troszoková z Ostravského muzea. Na výstavě se mohou lidé seznámit s různými technikami zdobení vajec. Zajímavá jsou například vajíčka zdobená punčochou, kterou se potáhla a sloužila jako podklad pro našívání flitrů, knoflíků a vyšívání bavlnkami.
Vedle kraslic vystavuje muzeum i opolský porcelán. K jeho výzdobě jsou použity tradiční dekory z kraslic. V první místnosti je vystaven porcelán ze sbírek Muzea opolské vesnice zdobený škrábáním a ruční malbou z let 1973 až 1998. Ve druhé místnosti je porcelán ze sbírek Muzea Opolského Slezska zdobený ruční malbou pocházející z let 1972 až 2005. Kraslice a porcelán z Opolského Slezska jsou v Ostravském muzeu k vidění do 13. dubna.
Další výstavou, které muzeum nabízí, je První večeře Páně 1929 a jejím autorem je fotograf Jaroslav Malík. Pozoruhodný soubor vychází z negativů amatérského fotografa, doktora a patologa, který za první republiky dokumentoval svou práci i soukromý život. Staré negativy pak skončily na půdě. Jaroslav Malík se jich ujal a zrestauroval je, a jak sám říká, zpodobnil ke svému obrazu. Mezi historické snímky zamíchal Malík i své fotografie, které upravil v retrostylu.