Na Úřad práce v Ostravě míří stále více nezaměstnaných. V únoru registr uchazečů o zaměstnání nakynul o 1106 lidí, kteří přišli o práci. A příliv nezaměstnaných pokračuje i v březnu. Jen za první tři březnové dny se přišlo na ostravský pracovní úřad zapsat 1028 uchazečů, dvojnásobek v porovnání s loňskem.

Kvůli potížím s odbytem svých výrobků se firmy zbavují dalších zaměstnanců, kteří jsou pro ně nyní nadbyteční. „Stále více firem musí omezovat svou výrobu, a to nejen z automobilového průmyslu, hutnictví a strojírenství, ale i z dalších odvětví,“ konstatovala ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová. Celkem bylo na konci února v Ostravě bez práce 18 081 lidí, do evidence přibylo například osmdesát bývalých zaměstnanců ArcelorMittal Ostrava. Produkce hutní firmy klesla v porovnání s loňskem na třetinu a její vedení počátkem února oznámilo, že propustí 650 lidí. Další stovky zůstávají doma s náhradou mzdy ve výši sedmdesát procent. Na úřad také přišlo přes dvacet bývalých zaměstnanců firmy Tchas, další z firem Henniges Automotive či ČD Cargo.

„Stav zaměstnanců firma snižuje kvůli dramatickému poklesu zakázek, který vyvolala celosvětová hospodářská krize,“ vysvětlil nedávno mluvčí ostravského Tchasu Tomáš Svoboda.

Počet nezaměstnaných roste již čtvrtý měsíc v řadě. Celkově za toto období přibylo skoro tři a půl tisíce uchazečů o zaměstnání. Pesimistický odhad v poslední prognóze pracovního úřadu počítá s tím, že na konci června bude v Ostravě bez práce 21 500 nezaměstnaných. Podle optimistické varianty o dva tisíce méně. Která varianta nastane? „V Ostravě není velký efekt sezonních prací, ale uvidíme, jak se bude dařit stavebnictví. Rozhodující bude zbytek března. Ty první tři dny ještě nemusejí znamenat, že to bude špatné. Důležitá bude také aktuální situace v Hyundai a u jeho subdodavatelů,“ uvedla mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová.

V nabídce volných pracovních míst si lidé moc nemohou vybírat. Uchazeči a zájemci o zaměstnání měli v závěru února k dispozici 1620 volných pracovních míst, o 5629 méně, než před půl rokem. O jedno volné pracovní místo tak teoreticky v Ostravě uchází už jedenáct lidí.

„Nabídka práce? Nic moc.“

Ostrava - Před nástěnkami ostravského úřadu práce postává čtyřiačtyřicetiletý Jan Tomori, bývalý horník z Karviné. Posledního dva a půl roku pracuje jako ochranka v hypermarketech. „To je strašná práce, dvanáct hodin stojíte na nohou,“ říká.

Proto by raději hlídal spíše jiné objekty. Na pracovní úřad do krajského města přijel v pondělí dopoledne za větší nabídkou, ani tady však příliš neuspěl. „Myslel jsem, že tu toho bude více. Ale nic moc,“ stěžuje si Tomori.

Práce ubývá, na úřadech se množí také dlouhodobí žadatelé o práci. Mezi ně patří Ludvík Mohyla. Bývalý účetní hledá nové zaměstnání už pět let.

„Nárůst nezaměstnaných, ubývá nabídek,“ popisuje situaci na úřadě. „Pravidelně sleduji nabídky na internetu, i tady se chodím pravidelně dívat na nástěnky a do počítače,“ uvádí Mohyla. Dodává však, že nabídka je hodně střídmá.

Chvíli po něm do budovy přichází mladá slečna. Absolventka Obchodní akademie Tereza Žídková. Zaměstnání hledá třetí měsíc.

„Dříve jsem chodila do Vítkovic, tady je lidí bohužel více, většinou tu čekám necelou hodinu,“ přibližuje svůj názor na čekání ve frontách. „Nemám pocit, že by nezaměstnaných přibývalo, jen na pohovorech třeba pozoruji, že jsou i dlouhodobě nezaměstnaní,“ dodává.

MARTINA GOJOVÁ