Místo, kde vás nechají přespat, osprchovat se a ještě se o vás postarají. Tak by se dala očima bezdomovců a alkoholiků popsat protialkoholní záchytná stanice, která je součástí Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách.
Přestože klientů přibývá, její provoz je ztrátový. Poplatek dva tisíce korun za noc uhradí většinou jen ti, kteří se za alkoholový večírek stydí a na záchytce jsou poprvé, shoduje se zdejší personál.
V hotovosti se tak loni podařilo vybrat jen asi 400 tisíc korun, což je sotva patnáct procent z dlužné částky. Další klienti dostali složenku na zaplacení, s některými byl sjednán splátkový kalendář. Zbytek jsou nevymáhatelné pohledávky. Bezdomovci, které strážníci najdou opilé na ulici, si totiž s placením hlavu nelámou. Roční náklady na provoz přitom dosahují téměř sedmi milionů korun.
V loňském roce strávilo noc na ostravské záchytce také sedmdesát cizinců. Mezi klienty převládají muži, z nichž některé už zná zdejší personál dokonce jménem. Mnozí totiž patří mezi pravidelné návštěvníky.
„Už se také stalo, že pacienta ráno propustíme, a ještě týž den odpoledne ho máme zpátky. Rekordmanem je muž, který tu loni přenocoval 88krát. Přibývá však i alkoholiček. Mezi rekordmanky patří i třicetiletá žena, která nás navštívila již sedmnáctkrát. Absolutní rekord však drží muž, který u nás strávil noc celkem 142krát. Podle informací policie měl loni v květnu nastoupit pětiměsíční trest, a od té doby se tu už neukázal,“ vzpomíná vrchní sestra psychiatrie městské nemocnice Radmila Vysloužilová.
Naprostou většinu klientů k vystřízlivění přivážejí policisté. Na záchytku putují vesměs lidé, kteří v opilosti ohrožují sebe i druhé. „Velmi početnou skupinou jsou i opilí řidiči, které zachytí policie na svých akcích. Naměřená hladina dvě promile alkoholu v krvi vůbec nebyla ta nejmenší, přesto si klidně sednou za volant,“ kroutí hlavou vrchní sestra.
Jsou dny, kdy musí ostravská záchytka čelit mimořádnému náporu a kdy je zdejších osm lůžek zcela vytíženo? „Plno nebývá ani na Josefa nebo Václava, ani na Silvestra. Tradiční termíny hromadného veselí počty klientů neovlivňují. Nejvíce lidí tu bývá v pátky a soboty, ale ani to není pravidlo,“ dodává Radmila Vysloužilová.
Protialkoholní záchytná stanice v Ostravě byla zřízena již v roce 1954, a to jako druhá po pražské nemocnici U Apolináře, která byla vůbec první na světě. Ta ostravská měla tehdy kapacitu čtyřiadvacet lůžek a ročně v ní přenocovalo až čtyři a půl tisíce osob.