Svým zaměřením je v kraji ojedinělý a obě firmy si jeho pomocí. chtějí zajistit budoucí pracovní síly. Po uzavření prvního kola přijímacího řízení získal nový maturitní obor na příští školní rok 73 přihlášek. Z toho vyplývá, že chemie a farmacie jsou zřejmě pro mladé lidi svou perspektivou přitažlivé. Zhruba polovina přihlášených dosud studuje s vyznamenáním, takže pro ni nejsou jen východiskem z nouze.

Společnost Ivax sledovala počty přihlášek s velkým napětím už proto, že zájem o takové studium v posledních letech výrazně klesá. Při rozhodování o směru studia by však právě teď měla mít rozhodující vliv perspektiva pracovního uplatnění. „Naše společnost se začátkem roku 2010 po dokončení a zprovoznění nového komplexu na výrobu tablet a tvrdých želatinových tobolek stane jedním z největších a nejmodernějších farmaceutických výrobních závodů v Evropě. Věřím, že absolventům bude mít v tomto ohledu co nabídnout,“ konstatuje ředitel pro lidské zdroje a bezpečnost společnosti Ivax Jaroslav Lhoťan.

V případě většího počtu potvrzených přihlášek je Masarykova střední zemědělská škola připravena otevřít i dvě třídy. Počet přihlášených je jedna věc a počet skutečně nastoupených studentů zase druhá. Současná legislativa totiž žákům umožňuje podání až tří přihlášek na střední školy a teprve odevzdáním zápisového lístku potvrdí budoucí student svůj nástup na zvolenou školu. Obě společnosti připravují pro studenty nového oboru také další motivační programy. Se svými případnými budoucími pracovišti se podrobněji seznámí už během studia formou placených praxí.