Ostravští zastupitelé ve středu totiž schválili novou obecně závaznou vyhlášku o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejném prostranství. Alkohol popíjející lidé by od 15. dubna už na vytipovaných místech neměli být vidět.

Ostravané i návštěvníci města, kteří jsou zvyklí vypít si sem tam pivo třeba na lavičce v parku, si budou muset toto potěšení buď odpustit, nebo pečlivě zvolit místo, kde si alkohol dopřejí. Jinak zaplatí až třicetitisícovou pokutu. Která místa jsou pro pijany zakázaná, zjistí zájemci ode dneška z úřední desky ostravského magistrátu. Většinou jde o přístřešky zastávek městské hromadné dopravy, prostory tramvajových smyček, okolí kostelů a škol, náměstí, hřbitovů, plochy vymezené frekventovanými ulicemi a parkoviště.

„Obvody už na nás delší dobu tlačily, abychom měli tuto vyhlášku. Pijani u stánků totiž vadí občanům, obtěžuje je jejich chování. Mělo by tak ubýt míst, kde dochází k narušování veřejného pořádku nebo by mohl být ohrožen mravní vývoj dětí a mládeže,“ uvedl ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Upřesnil, že požádali představitele městských obvodů, aby vymezili místa, kde žádají zákaz konzumace alkoholu. Z třiadvaceti obvodů s návrhy přišlo osmnáct. Například Jih navrhl devět lokalit, Radvanice a Bartovice – stejně jako Moravská Ostrava a Přívoz – jednadvacet, Michálkovice deset, Poruba pět, Slezská Ostrava tři, Hrabová deset. Svinov chce zakázat popíjení alkoholu na všech veřejných prostranstvích v obvodu.

„Jsme dopravní křižovatkou města se spoustou návštěvníků a hostů, máme v obvodu spoustu bezdomovců. Ale také školy, kulturní zařízení, a to se prostě neslučuje s alkoholem v ulicích. Když se podíváte na Svinovské mosty, jak to tam vypadá, i na jiných místech, tak jsme se dohodli, že prostě nebudeme vyměřovat plochy a zjišťovat, kde člověk s tím pivem stál a kde ho pil, prostě šmahem – Svinov bez alkoholu,“ zdůvodnila starostka Svinova Hana Hauptová.

Naopak radnice pěti menších obvodů v okrajových částech města, Krásného Pole, Hošťálkovic, Polanky nad Odrou, Staré Bělé a Plesné o zákazu alkoholu neuvažují. Starostové těchto obvodů tvrdí, že problémy s pijany na veřejném prostranství nemají. „Jsme malá dědina, hlídáme se navzájem, takže nechceme nikoho omezovat vyhláškou,“ vysvětlil například starosta Hošťákovic Jan Černota.

Představitelé Slezské Ostravy také navrhovali, aby se alkohol nesměl popíjet v okruhu sto metrů od škol a školských zařízení a do padesáti metrů od prodejen potravinářského zboží. Neuspěli však. Odborníci, kteří vyhlášku připravovali, namítli, že navrhované okruhy jsou nepřesné, výkladově zavádějící, což by v praxi mohlo přinést značné problémy.

Na dodržování nové vyhlášky budou dohlížet městští policisté.

Protialkoholní vyhlášku zakazující popíjení piva, vína i lihovin na veřejnosti, kterou včera přijala Ostrava, mají už například v Karviné, Bohumíně či Novém Jičíně.

Obvody, kde začne platit nová vyhláška:

Hrabová
Lhotka
Mariánské Hory a Hulváky
Martinov
Michálkovice
Moravská Ostrava a Přívoz
Nová Bělá
Nová Ves
Ostrava – Jih
Petřkovice
Poruba
Proskovice
Pustkovec
Radvanice a Bartovice
Slezská Ostrava
Svinov
Třebovice
Vítkovice