Potvrzeno. Vedení města ve středu dostalo od ostravských zastupitelů mandát k tomu, aby dojednalo výměnu pozemků ve Svinově za prostranství po zbouraném Artforu na rohu ulic Nádražní a Českobratrské v centru města.

Jak už Deník v minulém týdnu informoval, město potřebuje svinovské pozemky, jež nyní patří rodině hokejového trenéra Aloise Hadamczika, k tomu, aby mohlo začít realizovat obnovu nevyhovujícího přednádražního prostoru. S ohledem na evropské dotace hraje v této situaci o čas. Právo na odkup zmiňovaného pozemku v centru přitom Hadamczik získal na podzim loňského roku se svým projektem obchodně-administrativního komplexu v magistrátem vyhlášené soutěži. Kvůli nejistotě způsobené finanční krizí mu jej však město nakonec neprodalo.

„Dohoda je výhodná pro obě strany. Pan Hadamczik je významným vlastníkem pozemků v Ostravě a ani my, ani on si nemůžeme dovolit vzájemný konflikt,“ sdělil během včerejšího zastupitelstva primátor Kajnar.

Alois Hadamczik už v minulém týdnu Deníku potvrdil, že se směnou souhlasí. I on transakci vnímá tak, že si s městem navzájem vyhoví. „Vedle volného pozemku u Artfora máme dva domy. Určitě tam chceme do budoucna stavět, ale momentálně to nebude. Nemáme už totiž zájemce o pronájem kanceláří. Budeme tam tedy asi v prvopočátku dělat parkovací místa,“ vysvětlil Hadamczik.

Smlouva o směně by kvůli dotacím a dalšímu plánovanému vývoji měla být hotova do konce dubna. Druhá etapa přednádražního prostoru ve Svinově by měla přijít na tři čtvrtě miliardy korun a její realizace by měla začít na přelomu letošního a příštího roku. Skončit by pak měla do konce roku 2011.

„Zhruba 580 milionů korun na to dá město, 170 milionů přispěje kraj. Z dotací evropských fondů ale na tento projekt můžeme získat dokonce více než devadesát procent celkové částky,“ vyčíslil náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal.

Další více než jednu miliardu korun chce do přednádražního prostoru investovat soukromý developer Svinov centrum.