V minulých dnech opět klesly teploty pod nulu a na horách nyní leží čerstvý sníh. Navíc lidé ušetří, ve skiareálech se většinou jezdí za mimosezonní ceny. Přes týden však už řada lyžařských středisek omezila provoz a naplno se vleky opět rozjedou jen o víkendech.

Na Pustevnách, kde nyní leží dokonce 140 centimetrů sněhu, byl v tomto týdnu v provozu pouze jediný vlek – Lokomotiva. „V sobotu a neděli však určitě spustíme i Velkou i Malou sjezdovku, Pod Šumnou i dětské vleky. Pro běžkaře budou upraveny i všechny běžecké tratě,“ slibuje šéf skiareálu Jan Mikeska.

Nejvyšší sněhová pokrývka – 272 centimetrů – včera byla na Lysé hoře, kde se lyžuje pouze o sobotách a nedělích. „Loni bylo na Lysé osmdesát centimetrů a sníh vydržel do dubna. Letos ho jsou skoro tři metry. Lyžařů k nám jezdí stále hodně, vlek bude v provozu, dokud bude zájem, možná až do května,“ tvrdí zdejší vlekař Břetislav Klimánek.

Rovněž na Bílé nyní leží sedmdesát centimetrů sněhu a lyžuje se za mimosezonní ceny. „Pojedeme, dokud to lyžařské podmínky dovolí,“ tvrdí šéf skiareálu Jaromír Vlček. Ještě více sněhu nabízí nedaleké Mezivodí, provoz vleků i restaurace však je omezen pouze na pátky, soboty a neděle.

Výborné podmínky jsou stále i v Těšínských Beskydech. „Konec března se blíží, sněhu na sjezdovce stále přibývá,“ zvou k návštěvě provozovatelé Kempalandu v Bukovci.

Perfektní lyžovačku slibují Mosty u Jablunkova, kde budou o víkendu probíhat veřejné závody v obřím slalomu a v neděli Ski Duatlon. V provozu je i zdejší bobová dráha. Většina menších areálů v Beskydech už je pro menší zájem lyžařů v provozu pouze o víkendech, výše položená střediska však počítají s provozem vleků a sjezdovek ještě i o Velikonocích, tedy v polovině dubna.

Na Pradědu jsou dva metry sněhu

Ani v Jeseníkách nemají běžkaři a vyznavači sjezdového lyžování důvod k ukončení sezony. Všechna lyžařská střediska mají stále dost sněhu, lyžuje se bez front a strojově upravovány jsou i všechny známé běžkařské trasy. Na Pradědu nyní leží 220 centimetrů, což je nejvíce za celou zimu. Stále však platí 3. stupeň lavinového nebezpečí, upozorňuje náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Na sjezdovkách na Červenohorském sedle leží 50 až 110 centimetrů prachového sněhu, pro běžkaře je sjízdná trasa směr Švýcárna – Ovčárna a Vřesová studánka.

Mimo provoz jsou areály Loučná, Kouty-Šindelná, Andělská hora a Dolní Moravice, víkendový provoz zahájilo středisko Klepáčov, Petříkov a Příčná ve Zlatých horách.

Přestože je zima na horách ještě v plném proudu, naposledy již o tomto víkendu vyjedou cyklobusy z Ostravy na Ovčárnu.