Zastupitelé Ostravy-Svinova, kde by měl do roku 2013 stát nový městský fotbalový stadion pro třicet tisíc diváků, se zlobí, že o tak zásadním zásahu do prostředí obvodu rozhodli představitelé města „o nich bez nich“. Chtějí, aby se mohli podílet na dalších jednáních o stavbě a aby do celého procesu byly zapracovány připomínky místních občanů. Velká část z nich se totiž bojí, že stadion nepříznivě ovlivní jejich další život. Svinovští proto neschválili změnu územního plánu, která je nutná k tomu, aby se tu vůbec mohlo začít stavět.

„Zastupitelé města mají právo o stavbě rozhodnout, ale na druhé straně musejí slyšet, co to způsobí našim obyvatelům a jak se ti lidé cítí ohroženi. Z velkého neznámého má každý obavy,“ řekla starostka Svinova Hana Hauptová. Tvrdí, že svinovské občany nejvíce tíží dopravní situace v obvodu, vadí jim, že stadion má stát poblíž hřbitova, a bojí se chování fotbalových fanoušků.

„Neradi bychom sklouzli k jednání „co za to“. Ale když by měl stadion stát ve Svinově, mělo by město vyřešit místní dopravní situaci. Udělat vše pro to, aby se snížily emise a hluk. Také máme problémy s kanalizací,“ podotkla Hauptová.

Investiční náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal řekl, že rozhodnutí svinovských zastupitelů neschválit změnu územního plánu může situaci zkomplikovat. Přesto ale představitelé Ostravy dotáhnou své plány do konce.

„My za tím půjdeme dál. Město prostě funguje jako celek, v některé městské části je fabrika, v jiné skládka, v další stadion. To se musí rozdělit. Svinov je opravdu nejlepší místo pro stadion, které Ostrava má. Je to městský pozemek, je sem nejlepší dopravní dostupnost,“ prohlásil Trejbal s tím, že se dál povedou jednání o stavbě. „Nemůžeme obvodu něco direktivně nařizovat. Ale proběhnou další veřejná slyšení, obvodní zastupitelé dají ke stavbě svoje připomínky. Poslední slovo však budou mít ostravští zastupitelé. Jen nevím, zda o tom bude rozhodovat ještě toto zastupitelstvo. Změna územního plánu může totiž trvat i dva roky,“ tvrdí Trejbal.