Městští zastupitelé se rozhodli, že utnou několik let se táhnoucí spory kolem areálu koupaliště v Mariánských Horách a Hulvákách. Udělali vše pro to, aby nemovitosti, které jsou nyní v dezolátním stavu, získalo město do svého majetku. Uhradili proto správci konkurzní podstaty společnosti EMI, která v minulosti hulvácké koupaliště spravovala, téměř pětimilionovou pohledávku. Lidé, kteří sem ještě před deseti lety chodili relaxovat, však zatím v návrat starých časů doufat nemohou. Ruiny čeká demolice.

„Majetek je náš, teď vypíšeme výběrové řízení na firmu, která objekty zbourá. Musíme to udělat, aby se v nich někdo nezranil. Je to atraktivní lokalita, kterou po vyčištění můžeme dobře prodat. Mohou tam vyrůst například byty, sportoviště nebo tam postavíme domov důchodců,“ vysvětlil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Nepatrná část nemovitostí v areálu hulváckého koupaliště sice ještě patří státu, náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS) v tom však problém nevidí. „Požádáme Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o bezúplatné převedení těchto nemovitostí,“ konstatoval Ženatý.

Problém hulváckého koupaliště se táhl několik let zejména proto, že tu nebyly jednoznačně vyjasněny vlastnické vztahy. Celý proces také ovlivnily konkurzy firem, v jejichž vlastnictví část nemovitostí byla. Obvod Mariánské Hory a Hulváky se v roce 1993 zaručil firmě EMI areálem hulváckého koupaliště za její tehdejší úvěr u Moravia Banky. Za téměř pět milionů korun z úvěru firma EMI tehdy koupaliště opravila a několik let provozovala. Nakonec ale zkrachovala a její konkurzní správce pak požádal obvod, potažmo město Ostravu, o vyrovnání 4,88 milionu korun, za které se zaručil. Ještě před dvěma lety odmítli ostravští zastupitelé pohledávku zaplatit, až nyní změnili názor. Nechtějí dál nechat areál chátrat a ohrožovat okolí.