Měla to být v padesátých letech minulého století páteř takzvané Nové Ostravy, kam se měla přestěhovat většina obyvatel z historické části města. To se nestalo, ale obrovská městská třída zůstala. A pomalu se během let stává oblíbeným místem, kam chodí lidé na procházku, nakupovat anebo si jen tak posedět. Co s touto ulicí s mírami přesahujícími běžné město porubská radnice zamýšlí?

„Zásadní problém je, že městu na Hlavní třídě téměř nic nepatří, většina domů je součástí majetku bytových družstev,“ připomíná místostarosta Petr Mihálik a dodává, že druhým největším vlastníkem nemovitostí je společnost RPG. Podle něj radnici vadí, že je zde příliš velké množství heren a různých podřadných tržnic, které nemají tu správnou kulturní úroveň.

K pomalým změnám ovšem dochází, radnice se snaží motivovat nájemce, aby spolupracovali na zlepšení tohoto stavu. „Chceme, aby Hlavní třída byla výkladní skříní Poruby, místem procházek celých rodin, ideální by na tomto místě byly pěkné kavárničky, stylové hospůdky, ale bez heren a automatů,“ vysvětluje místostarosta. Rád by zde viděl hezké cukrárny, třeba i některý z těch řetězců, co prodávají cukrovinky, například Donkey Donuts. Prostě něco podobného jako na pražském Václaváku. Ve spodní části bulváru už je to o něco lepší, jsou tam různé hospůdky a každá má specifický ráz. „Líbilo by se nám jakési klubové prostředí, vedle by byly obchody se značkovou módou,“ vypočítává Mihálik.

Chybí dominanta

Obzor v horní části Hlavní třídy uzavírá Nová aula VŠB-–TU. Sama o sobě je zajímavá, ale dominanta bulváru to není, její kompozice ve vztahu k ostatním částem města je chybná. Místostarosta Mihálik k tomu dodává, že podobu této stavby radnice nemohla nijak ovlivnit, takže svou pozornost zaměřila na spodní část Hlavní třídy. Jde o proluku mezi třetím a pátým obvodem.

Úřad městského obvodu Poruba část těchto pozemků vykoupil od soukromých vlastníků a chce zde vybudovat architektonický skvost. Doslova. Ten by měl důstojně zakončit Hlavní třídu a vytvořit jakési nové centrum Poruby. Šlo by o jednu budovu anebo o soubor budov odvážně řešených, v nichž by měly sídla a kanceláře firmy, zájem už projevilo i státní zastupitelství, které by tam rádo získalo své sídlo. Samozřejmě by se zde našlo místo i pro porubskou radnici. Projekt by měl klidovou zónu s doplňujícími exteriérovými artefakty, jako jsou třeba plastiky, sochy a podobně, byly by zde lavičky, moderní veřejné osvětlení. V současné době ekonomického útlumu velká část developerů vyčkává, jak se situace vyvine.

„My jsme ovšem připraveni ve správnou chvíli developerskou soutěž vyhlásit,“ potvrzuje místostarosta Mihálik, „takže očekáváme, že vzniknou zajímavé architektonické návrhy.“ Mělo by jít o jedinečnou stavbu, takže pro tento účel by měla být vytvořena komise z politické reprezentace, v níž by byli také urbanista, architekti a stavaři, aby vzniklo skutečně jedinečné dílo.

Živé místo

Porubská radnice se už dnes snaží Hlavní třídu oživit zejména o víkendech, kde se stává obrovským korzem. „Připraveny jsou různé kulturní akce,“ potvrzuje tisková mluvčí Jana Končítková. Probíhají zde akce ekologického směru, uskuteční se den paralympiků. V květnu, ve dnech výročí konce války, bývá poblíž rondelu výstava historických vojenských vozidel, což je velmi oblíbená akce. Poruba se stane také světovým centrem in–line bruslení, letos to bude už potřetí, kdy zde proběhne jeden ze závodů světového poháru. Uvažuje se také o večerním bruslení. Chystají se i další akce. Ukazuje se, že danajský dar, kterým se před lety megalomanský bulvár zdál být, se najednou mění v obrovskou výhodu, ba téměř v předmět závisti. Jde o to, aby radnice svůj záměr v souvislosti s Hlavní třídou dotáhla do konce.