Tradiční techniku škrabání vajec, která je poměrně pracná a časově náročná, přijely do Ostravy předvést čtyři opolské „škrabačky“. Velikonoční dílna fungovala v rámci výstavy Velikonoce z Opole.

„Jedno vajíčko se škrábe dvě až čtyři hodiny, záleží na tom, kdo to dělá a jaký je vzor,“ říká Anna Kośna. Je už v důchodu, a tak zdobení vajíček věnuje hodně času po celý rok. Do Ostravy přijela i se svojí dvacetiletou dcerou Dominikou, která studuje biologii a škrabání kraslic je jejím koníčkem. „Moje dcera to dělá od malého děcka. Když měla šest let, vyhrála už svoji první cenu v soutěži,“ pochlubila se Kośna. Vzory vyškrabují do nabarveného vejce speciálním nožíkem. Ročně jich vyrobí i stovky kusů. „Když přicházejí chlapci na velikonoce polévat vodou, dáváme jim takové vajíčko jako dárek. A časem přichází čím dál více chlapců a tak jich musíme dělat hodně,“ usmívá se.

V sobotní velikonoční dílně v muzeu byla připravena zábava i pro děti. Mohly si nazdobit vlastní vajíčko nebo vyrobit zapichovátko do květináče. „Moc se nám to líbilo. Prošli jsme celé muzeum a na závěr si neseme domů ještě velikonoční výzdobu,“ pochvalovala si Kateřina Lopotná, která muzeum navštívila se svým synem.

Opolské Slezsko je území s bohatou historií. Vedle kraslic je tato oblast známá také ručně malovaným porcelánem. Ten je výjimečný tím, že k jeho výrobě jsou použity tradiční dekory z kraslic. Porcelán i kraslice z Opole jsou v Ostravském muzeu k vidění ještě do 13. dubna.