Ceny starších bytů, a to zejména těch panelových, poklesly za posledního půl roku o dvacet až třicet procent. Průměrná cena jednopokojového bytu v Ostravě se nyní pohybuje kolem 790 tisíc korun, dvoupokojového 990 tisíc a třípokojového milion dvě stě tisíc korun. Kdo koupi bytu odložil, mohl ušetřit i statisíce korun.

Podle Pavla Jakůbka z realitní společnosti Trimex reality je nyní za poslední rok nejvýhodnější situace pro koupi bytu. „Pokud teď objevíte výhodnou nabídku, kupoval bych to,“ doporučuje Jakůbek. S nějakým velkým slevňováním už podle něj zřejmě nelze počítat. Například i proto, že v Americe už je cítit lehké oživení. Počet započatých staveb se v únoru meziměsíčně zvýšil téměř o čtvrtinu. „V Americe se už to podařilo trochu zvednou, takže je možné, že by to mělo se zpožděním dorazit i k nám,“ předpokládá Jakůbek.

Alena Přikrylová, regionální manažerka realitní kanceláře Sting uvedla, že ceny bytů sice ještě stále klesají, ale už ne tak dramaticky, pouze o několik málo procent. Podle ní lze ještě očekávat snížení ceny u družstevních bytů v panelových zástavbách, které nelze převést do osobního vlastnictví. „Takovýchto bytů je v nabídce mnoho, jsou ale na okraji zájmu kvůli obtížnému financování,“ konstatovala Přikrylová.

I novostavby se nyní dají pořídit se slevou, jejich cena ale neklesla tolik jako u bytů starších. Developeři k nim ale nabízejí alespoň zajímavé dárky, třeba zdarma kuchyňské linky nebo garážová stání.

Oproti situaci před rokem klesla poptávka po bytech o desítky procent. Například proto, že zájemci o koupi vyčkávají a čekají na další vlnu slev. Do velkých investic se lidé nehrnou ale i z jiných důvodů. „Lidé se bojí ztráty zaměstnání, navíc banky přitvrdily podmínky při získávání hypoték,“ říká Jakůbek. Nezřídka proto byty v nabídce na prodej visí dlouhé měsíce a prodávající mají problémy své nemovitosti udat. „Pokud je ovšem ihned podle doporučení realitních makléřů stanovena dobrá cena, pak se koupě bez průtahů uskuteční,“ sdělila Přikrylová.

Jana Pokorná z realitní kanceláře Mise míní, že ceny mnoha bytů jsou stále hodně vysoké. Poptávku po bytech podle ní oživí hlavně snížení cen. Do dalších slev se ale majitelům bytů obvykle příliš nechce. „Lidé mi říkají, že si projeli nabídky v internetu a podobné byty tam nabízejí za vyšší ceny, než kolik požadují oni,“ podotkla Pokorná. Někteří prodávající se proto rozhodli byt nebo dům raději pronajímat, než by slevili. Běžný byt v Ostravě lze nyní pronajmout za šest až devět tisíc korun měsíčně včetně služeb.