Společnost ArcelorMittal Ostrava prodává hotely patřící její dceřiné firmě Hoteltrans. Konkrétně se jedná o osmipodlažní hotel Areál v Hrabůvce, dvanáctiposchoďovou budovu Domu mladých hutníků v Zábřehu a ubytovnu Bulharská v Kunčicích.

O prodeji rozhodlo představenstvo ocelářské společnosti. „Chceme se zříci podnikatelských aktivit, které přímo nesouvisejí s naší hlavní podnikatelskou činností, tedy výrobou oceli,“ vysvětlil vedoucí oddělení koordinace obchodních aktivit ArcelorMittal Ostrava Amit Thacker.

Prodávané budovy byly postaveny v druhé polovině minulého století pro potřeby tisíců pracovníků, které si huť najímala. Nyní nabízejí hotelové služby především pracovníkům jiných ostravských firem, manažerům na cestách a turistům.

Největší z nabídky je Dům mladých hutníků se sedmi sty lůžky, Areál má 380 a ubytovna Bulharská 183 lůžek. Všechny tři objekty jsou využívané. Ubytovat se tam dá poměrně levně.

Například v ubytovně Bulharská přijde noc na 103 korun. „K nám se přicházejí ubytovat například lidé ze Slovenska, kteří tady pracují na stavbách,“ říká vedoucí ubytovny Věra Rusková. Aktuálně je tam volněji než v předchozích letech. „Krize doléhá absolutně na všechny, i na naši ubytovnu. Věřím, že jakmile se více rozjedou práce na stavbách, počet hostů se zvýší,“ dodala Rusková.

Hotel Areál - podobně jako Dům mladých hutníků - nabízí hotelové pokoje, penzionové pokoje na měsíc, ubytovnu pro zaměstnané i studentské pokoje. Největší zájem byl vždycky o ubytovnu. „Teď je trochu nižší s tím, jak v Ostravě ubývá práce. Kupci se už sem chodí dívat, tak stejně nevíme, co bude,“ uvedla zaměstnankyně hotelu.

Podle Daniela Římana, ředitele společnosti Sting Commerce, která má prodej objektů na starosti, je v době hospodářské recese v regionu investorů dostatek, čekají ale na vhodnou příležitost. A jaké využití budou hotely po případném prodeji mít? „Díky obrovské rozloze a výborné dopravní dostupnosti si dokážu představit využití těchto hotelových komplexů ke kombinaci obchodu, služeb a administrativy,“ míní Říman.