„V nové jezdecké hale díky výborné izolaci nezamrzá písek, takže je provozuschopná i v zimních měsících. To je přínosné například pro celoroční hipoterapii dětí s mozkovou obrnou, jimž naopak delší pobyt na ostrém slunci neprospívá,“ přiblížil výkonný ředitel občanského sdružení Josef Dudek.

Hipoterapeuticko-sportovní centrum, ležící v sousedství rekreační zóny Hlučínského jezera, významně pomáhá při léčbě fyzických, mentálních a smyslových postižení. Kontakt s koňmi zlepšuje psychickou i fyzickou kondici dětí a zajišťuje komplexní rehabilitaci formou hipoterapie. Jezdecký klub v areálu provozuje rekondiční jízdy, paravoltiž, paradrezuru i klasickou sportovní voltiž. Koncepci veřejně přístupného centra pro trávení volnočasových aktivit postižených i zdravých dětí doplňuje minizoo s hospodářskými zvířaty, dětské hřiště a občerstvení. Součástí areálu jsou také chráněné dílny, zaměstnávající osoby se zdravotním postižením.

„Už od vzniku Dětského ranče Hlučín v roce 1994 jsme jako nezisková organizace odkázáni především na finanční podporu jednotlivců a firem dobré vůle,“ zdůraznil ředitel. „Proto si velmi vážíme partnerů, podávajících pomocnou ruku i v současných těžkých časech. Mezi dlouhodobé sponzory patří například investiční společnost Ridera, která pomáhá nejen penězi, ale také poskytováním stavebního materiálu, mechanizace a vlastních pracovníků pro postupné rozšiřování areálu. Rideru vyzdvihuji rovněž proto, že pomáhá s náplní práce pro chráněné dílny. V současné ekonomické krizi je pro nás velmi důležité udržet tržby z výrobní činnosti na úrovni jedné třetiny měsíčních nákladů,“ dodal Josef Dudek, podle něhož spolkne celoroční provoz areálu přibližně 2,5 milionu korun. S pomocí sponzorů bylo vybudováno také elektronické zabezpečovací zařízení, díky němuž se snad nebudou opakovat zákeřné otravy zvířat neznámými pachateli.

Prioritním cílem neziskové organizace Dětský ranč Hlučín je trvalé rozšiřování a zkvalitňování služeb. Dokládá to pokračující výstavba hipoterapeuticko-rehabilitač〜ního centra Zuzanka, které bude poskytovat komplexní péči dětem, mládeži i dospělým s dětskou mozkovou obrnou a roztroušenou sklerózou.

(rč)