Od 1. dubna totiž zřizovatel fifejdské nemocnice – město Ostrava – nabízí všem pacientům tohoto špitálu možnost ušetřit třicetikorunové regulační poplatky za ošetření v ambulancích. Pacient sice třicet korun zaplatí, pak ale, pokud chce, podepíše darovací smlouvu a úřednice ostravského magistrátu mu ve správní budově nemocnice peníze vrátí zpátky.

„Za první dvě hodiny přišlo asi šedesát klientů. Nejdříve si pro dar přišla čtyřiasedmdesá­tiletá paní v půl osmé ráno. Všechno šlo v klidu, netvořily se fronty a nebyly žádné konflikty. Hodně lidí se přišlo jenom zeptat, co se proplácí z rozpočtu města. Většinou klienti nevědí, kdo zdravotnické zařízení zřizuje, mají v tom chaos, a pletou si krajské nemocnice a lékárny s jinými,“ shodly se tři úřednice ostravského magistrátu, které vyřizují proplácení zdravotnických poplatků ve fifejdské nemocnici.

„Je v tom hrozný chaos. Jak mám poznat krajskou lékárnu, krajskou nemocnici od městské a soukromé? Očekávala jsem, že pokud jde o poplatky, bude to všude stejné, buď se budou platit, nebo ne, že nebudeme muset vyřizovat další papíry,“ zlobila se sedmapadesátiletá Marie Šulová.

Přidal se k ní i Josef Jedlička, který si chtěl nechat proplatit poplatky za recept. „Tady nedostanu asi nic, nejspíš jsem to špatně pochopil, když jsem si přečetl Deník. Ono je to těžké, normální lidi nevědí, komu patří která nemocnice nebo lékárna. Které jsou státní, krajské a které městské nebo soukromé. Poslali mě, abych se informoval na krajském úřadu, mám prý recept z krajské lékárny,“ kroutil hlavou muž.

Většina pacientů si však své záležitosti ve fifejdské nemocnici ve středu vyřídila bez průtahů. „Je to pomoc, jsem studentka, takže i těch třicet korun má pro mě význam. Nevěděla jsem o tom, že se budou na Fifejdách vracet poplatky, na možnost přijmout dar mě upozornila sestřička na rehabilitaci, kde jsem byla,“ chválila jednadvacetiletá studentka Tereza Musilová. Také sedmdesátiletý Alfréd Křemenský odcházel z kožní ambulance Městské nemocnice Ostrava spokojený. „Asi to město vyjde dráž, než kdybych dal těch třicet kaček ze svého. Tři ženy tu pracují, plno papírů, to jsou náklady. Ale využil jsem té možnosti dostat od města dar. Z důchodu vyjdu, nestěžuji si, už toho tolik nepotřebuji, ale každá koruna je dobrá. Třicet korun, to mám už půlku oběda,“ zhodnotil Křemenský.

Mluvčí fifejdské nemocnice Anna Vidiševská uvedla, že první den, kdy se lidem vracely třicetikorunové poplatky, proběhl v klidu, vše fungovalo, jak mělo. „Nikdo si nestěžoval, ve všech ambulancích nemocnice visely informační letáky, které ostravský magistrát dodal včas a v dostatečném množství, také sestřičky ještě radily pacientům, co mají udělat, pokud chtějí peníze za poplatky zpět,“ řekla Vidiševská s tím, že zatím není možné vyčíslit, jaká část pacientů regulační poplatek zaplatila ze svého a jaká část žádala o dar. „Údaje budeme mít později, není možné je od šestašedesáti ambulancí, které v nemocnici fungují, získat okamžitě,“ vysvětlila mluvčí.