Útulky pro psy hlásí plno a zájem lidí o staršího psa je mizivý. Lidé stále dávají přednost štěňatům a starší psi zůstávají v kotcích dlouhé měsíce i roky. Potulné psy přitom městská policie odchytává každý den. Někdy je jich i několik denně, podle toho, kolik jich strážníci při kontrolní činnosti spatří, nebo kolik jich nahlásí lidé.
V těchto dnech se situace vyhrotila natolik, že město muselo sáhnout k mimořádnému opatření. Protože útulky nejsou schopny přijímat další psy, musejí zůstávat v areálu městské policie. Tam však jsou pro psy vytvořeny pouze provizorní podmínky.

„Vzhledem k situaci bychom chtěli zájemce o psa vyzvat k tomu, aby si ho zašli vybrat do útulku. Ty jsou v současné době plné pejsků čekajících na nového majitele. Seznam útulků a kontakty máme uveřejněny na webových stránkách města,“ informovala mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková. Lidé si mohou přijít pro psa i ke strážníkům na Karvinskou ulici. Tam si mohou vybrat z aktuálně odchycených psů, o které se několik dnů jejich majitelé nehlásí. Do péče je dostanou nejdříve jen dočasně s tím, že by je museli vrátit majiteli, pokud by o to projevil zájem.

Jak ukazuje praxe havířovských strážníků, kteří ze zákona plní funkci obecního rasa. Problémy s množstvím potulných psů narůstají. Svědomí by nemuseli zpytovat především lidé, kterým se jejich psi zaběhnou. Ti se o ně zpravidla velmi brzy přihlásí a strážníci je ani neodvážejí do útulku. Tam putují většinou jen ti, kteří byli vyhozeni na ulici. Už na první pohled je poznat, že se venku pohybují delší dobu, nemají obojek ani známku.

Město nechává psy ošetřit, případně očkovat a pak je umisťuje do útulku. Smluvním útulkem je zařízení v Dětmarovicích. Pokud má kotce plné, převážejí se psi do okolních měst, přičemž výjimkou není Ostrava, Kopřivnice a uvažovalo se dokonce i o vzdáleném Zlínu. Situaci by mohl zlepšit nový útulek, který město staví v Suché. Ani ten však nebude mít neomezenou kapacitu a při tak vysokém počtu odchytávaných psů bude jistě velmi brzy plný. Svědomí by proto měli zpytovat lidé, kteří si psy pořizují ve chvilkovém rozmaru a pak se o ně nedokáží řádně postarat. Většinou reagují na nabídky chovatelů, kteří psy chovají v zájmu svého zisku z prodeje štěňat. Vyplývá to i z počtu odchycených psů konkrétních ras.

Jen v průběhu minulého roku bylo do útulků převezeno 155 psů odchycených v ulicích Havířova. Z městské kasy bylo loni za ustájení, stravu a veterinární péči vynaloženo 1,3 milionu korun. V současné době jich tam pobývá 56. „Majitelům psů, kteří si své pejsky berou zpět, se proúčtovávají náklady, které s nimi mělo město. Za ty, kteří si psy berou do pěstounské péče, hradí náklady město,“ uvedla mluvčí Pondělíčková.