Arnika se proti rozhodnutí už dříve odvolala, krajský úřad však tato odvolání zamítl, a vykácení stromů tak odsouhlasil. „Obě rozhodnutí byla podle našeho názoru vydána v rozporu se zákonem. Povolení ke kácení dřevin lze podle zákona o ochraně přírody a krajiny vydat pouze ze závažných důvodů, které převažují veřejný zájem na ochraně životního prostředí. Závažným důvodem nemohou být parkovací stání, která radnice na místě plánuje. Jejich stavbu lze realizovat, a přitom stromy zachovat,“ komentovala podání žaloby mluvčí Arniky Zora Kasiková.

„Hodnota dřevin nebyla posuzována jednotlivě, ale úřad snesl rozličné důvody kácení pro všechny dřeviny najednou. Úřad vlastně nevyhodnotil význam dřevin, jak to požaduje zákon,“ vysvětlil Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů Arnika. Navíc bylo podle něj povoleno vykácení i těch stromů, jejichž význam je vzhledem k jejich dobrému zdravotnímu stavu velký. Sám magistrát přitom podle zprávy Arniky potvrzuje, že dřeviny mají ve městě nenahraditelnou hygienickou, estetickou a ekologickou funkci.

Porubský místostarosta Petr Mihálik na dotaz uvedl, že „podávání žalob a odvolávání se proti rozhodnutím“ je běžná praxe sdružení Arnika. „V tomto případě jde o rekonstrukci ulic, opravy kanalizačních vpustí, provedení nové výsadby. Je smutné, že na to doplatí občané,“ doplnil porubský místostarosta.