Proč? Aby už konečně i tato lokalita, známá hlavně tím, že místní obyvatelé oblast skoro „vybydleli“ vypadala „jakž takž“ k světu. A hlavně, aby slušně vypadající prostředí také nějakou dobu vydrželo.

„Ráno uklízeli hlavně mladí, ale odpoledne tu byli skoro všichni obyvatelé, děti, babičky, dospělí. Všechny kontejnery už jsme zaplnili, zítra je odvezou, vyprázdní a můžeme pokračovat. Před akci jsme uspořádali několik schůzek s místními obyvateli, byl o ně nebývalý zájem stejně jako o úklid. Už to je velký úspěch, i když bychom chtěli, aby se tu trvale udržoval pořádek,“ řekla jedna z organizátorek jarního úklidu Jolana Šmarkovičová z občanského sdružení Vzájemné soužití.

„Akci jsme pomohli zorganizovat hlavně proto, aby se místní lidé sami začali o sebe starat, aby měli motivaci žít v lepším prostředí. Věříme, že když si sami začnou uklízet, budou si více vážit své práce, získají k prostředí, ve kterém žijí, lepší vztah, a budou mít snahu si pořádek také udržet,“ věří místostarosta Slezské Ostravy Radomír Mandok (ODS) s tím, že přimět k lepším stylu života chtějí radní hlavně mladé lidi. Dodal, že až do neděle by se uklízet měly domy a jejich okolí v lokalitách ulic Žalmanovy, Vývozní, Sodné a Orlovské.

Osmadvacetiletá Miluše Ištánková, která bydlí v Žalmanově ulici na Liščině už devět let, akci vítá. „Poprvé nám tu přistavili velké kontejnery, abychom měli kam odpadky vyhazovat. Já jsem ráda, že se toho nepořádku zbavíme. Hlavně ty sklepy a půdy, tam je strašný bordel,“ tvrdí žena. Přidává se k ní i soused, devětadvacetiletý Radek Terkely. „To svinstvo tu dělá totiž jedna rodina, se kterou se prostě nemůžeme domluvit. I teď místo úklidu někam zmizeli. Nedávno jsem uklízel ve sklepě, ale za čtrnáct dnů to tam vypadalo jako předtím,“ zlobil Terkeley.