Tam opravovala jedna firma stranického kolegy chodník, jinde zase další blízký spolustraník dával do pořádku střechy. A pak třeba znovu pokládání nové dlažby a opět prováděné společností, jejíž majitelka měla velmi blízko ke starostovi centrálního obvodu. Ani nevadilo, že její zadlužená firma byla ve velkých existenčních potížích.

Hned na několik podezřelých zakázek za miliony korun, jež získaly firmy spřízněné s prvním mužem obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP) Miroslavem Svozilem (ODS), upozorňoval v poslední době Moravskoslezský de­ník.

Kvůli nespokojenosti se způsobem vedení radnice MOaP nyní dokonce vystoupil z klubu zastupitelů občanských demokratů v centrálním obvodu člen tamního zastupitelstva Petr Sedláček. „Negativa zkrátka převýšila nad pozitivy,“ osvětlil Deníku stručně své rozhodnutí Sedláček. Více situaci komentovat nechtěl.

Nyní by však mohl v průhlednosti zakázek nastat zlom. Radní centrální městské části totiž na svém posledním zasedání schválili záměr, že příště budou výběrová řízení provádět formou takzvané elektronické aukce. Tedy veřejně, přes internet. „Jde o snahu udělat zakázky pro obvod levněji, ale samozřejmě neméně významný efekt je i transparentnost řízení,“ uvedl k plánovanému zavádění nového systému radní MOaP Michal Kubíček (ČSSD).

Zkušenosti z praxe podle něj ukazují, že formou elektronické aukce dochází až k dvacetiprocentním snížením cen za dílo. Když totiž firma vidí on-line přes internet v reálném čase nižší cenu konkurence, má tendenci snižovat i svou cenu.

„Teď bude radnice poptávat dodavatele tohoto systému. Od poloviny roku by to mohlo začít fungovat,“ doplnil ještě Kubíček s tím, že zadávání zakázek elektronickou formou by se mělo týkat i sporných zakázek malého rozsahu, jejichž hodnota je do šesti milionů korun bez daně.

Starosta centrálního obvodu Miroslav Svozil byl na zasedání rady rovněž pro zavedení nového systému, který už dnes využívá například ostravský magistrát. „Přinese to zjednodušení nákladů na zakázky, bude u nich jasná transparentnost,“ vyjádřil se Svozil.

Město šetří elektronickými aukcemi miliony

Ostravský magistrát využívá elektronické aukce pro zadávání zakázek už zhruba rok. Zatím má s tímto systémem dobré zkušenosti. Podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské by tento způsob výběrových řízení mohl městu v budoucnu ušetřit až desítky milionů korun ročně. „První komoditou, kterou město takto nakoupilo pro sebe, obvody a některé společnosti, byla elektřina. Chystáme se i na další aukce, například tímto způsobem hodláme pořídit kancelářské potřeby a další věci,“ uvedla Vojkovská. Elektronické aukce Ostrava podle jejích dalších slov využívá i v městské nemocnici na Fifejdách, a to pro nákup zdravotnického materiálu či třeba léků. Zde už jich proběhlo více než padesát.