Letošní sezona bude doslova našlapaná nejrůznějšími akcemi. Na ty si ale nedočkavci budou muset ještě měsíc počkat, a to až do 1. a 2. května, kdy se na hukvaldský hrad slétnou čarodějnice. Oficiální zahájení sezony se středověkými slavnostmi a hradním hodokvasem je pak naplánováno na víkend 16. a 17. května.

Letos návštěvníci hradu budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, vstupné tu letos zhruba o polovinu podražilo. Ještě vloni stála vstupenka pro dospělé 40 korun, letos to bude 60 korun. Studenti vloni zaplatili 30 korun, letos už 50 korun. Děti od 6 do 15 let vloni platily 15 korun, a letos 20 korun, pro děti od 3 do 6 let bude letos vstupenka za 10 korun a jen nejmladší děti do 3 let platit nemusejí.

„Jsme nuceni vstupné zvýšit, protože rostou náklady na všechno. Provoz hradu neplatí stát, ale soukromá organizace Fond Janáčkovy Hukvaldy. Čím dál vyšší náklady na elektřinu, vodu, ale třeba i na honoráře pro účinkující se musejí nutně promítnout v ceně vstupného,“ vysvětlil hukvaldský kastelán Miroslav Holiš.

Návštěvníci sice za vstupenky zaplatí trochu více, ale zato se dočkají i lepšího prostředí. Na hradě Hukvaldy jsou totiž na letošek plánovány výrazné stavební úpravy. „Především by měla být kompletně zrekonstruovaná hradní motta. Proběhne tu statické zajištění zdí a budou znovu zpřístupněny její ochozy,“ prozradil kastelán. Kromě toho má být opravena i barokní kaple svatého Ondřeje na prvním nádvoří, která se letos dočká nových oken, fasády i renovace interiéru. Měly by se začít opravovat i prozatím nepřístupné prostory v hradním jádře, kde bude nutné především statické zajištění zdí. „Do budoucna, výhledově tak během pěti let, bychom se mohli dočkat zpřístupnění i těchto prostor,“ pověděl Holiš.