Podívejte se na krátké video z pátečního večera v pobočce Knihovny města Ostravy na Vietnamské ulici v Ostravě-Porubě, kam mezi malé čtenáře přišel i ostravský herec Norbert Lichý, čerstvý laureát divadelní ceny Thalie.

Na jedenácti místech Ostravy si děti noc s pohádkářem pěkně užily. Dospělí jim ukazovali výhody čtení, to, že přináší nejen poučení, ale i zábavu a dobrodružství.

Do knihovny na ulici Dr. Martínka v Hrabůvce například přišlo nocovat šestnáct dětí. Přivítaly je čtyři knihovnice v kostýmech upírky, čertice, hejkalky a čarodějnice. „Tak děti, a teď si vyrobíme kouzelné brýle,“ vyzvala děti hejkalka a pokračovala s návodem na výrobu pomůcky, která malým čtenářům umožní vstoupit do pohádkového světa. Kluci a holky ve věku mezi osmi do patnácti let se nadšeně pustili do práce.

„Děti jsou moc šikovné, většinu známe, jsou to pravidelní návštěvníci knihovny,“ řekla knihovnice Věra Pavelcová, která také „nastřídačku“ s kolegyněmi dětem nahlas předčítala pohádky.

„Moc ráda čtu. Když se mamka ptá, co dělám, vždycky čtu. Mám ráda všechno, knížky pro holky i detektivky,“ tvrdí desetiletá Natálie Vožňáková. Její kamarádky jedenáctiletá Michaela Bárová a Michaela Pečenková jsou na tom podobně. K oblíbeným žánrům přidávají i vědecko-fantastickou literaturu a citují Karla Čapka nebo z Erbenova Vodníka: „Hlavička bez tělíčka a tělíčko bez hlavičky. To je drsný, co,“ smějí se děvčata.

Všichni se těší na spaní. „Přinesli jsme si spacáky, karimatky a deky. Stejně toho asi moc nenaspíme, budeme kecat,“ slibují si. Patnáctiletá Barbora Uhrová nechyběla ani na jedné Noci s Andersenem. Pravidelně chodí do knihovny půjčovat si knihy. Také ale píše. Fejetony, reportáže, přispívává do knihovnického časopisu. „Chtěla bych být novinářkou nebo spisovatelkou, také překladatelství mě láká,“ plánuje dívka. Miluje britskou spisovatelku Jacqueline Wilsonovou. „Ta paní úplně vidí do holek našeho věku. Dokáže krásně popsat naše starosti, vyřešit problémy nebo poradit. Také ráda čtu Dana Browna, líbila se mi jeho Šifra mistra Leoparda,“ popsala Uhrová.

(mch, zh)