Třicet centimetrů chybělo a studentka Soukromého gymnázia 1st International School of Ostrava Tereza Steinchüblová mohla tvrdit, že jí ruku podal nejmocnější muž světa a objala americká první dáma. V neděli totiž stála v první řadě diváků na Hradčanském náměstí a sledovala projev amerického prezidenta v Praze.

„Zajímá mě politika, fandím Baracku Obamovi. Chtěla jsem ho vidět, proto jsem jela do Prahy. Podařilo se mi dostat do jeho těsné blízkosti. Asi třicet centimetrů chybělo k tomu, aby mi podal ruku. Čekala jsem na Hradčanském náměstí přes čtyři hodiny na jeho projev, ale vůbec mi to nevadilo. Byla jsem nadšená, nevěřila jsem vlastním očím, že ho vidím. Líbilo se mi, jak mluvil o Česku, že i sametová revoluce řekl česky. Zajímám se o téma jaderného zbrojení, proto jsem pozorně poslouchala,“ líčí studentka své zážitky. Strach z útoku extremistů neměla, jen příjemné mrazení v zádech při pohledu na množství ostřelovačů, pracovníků ochranky a bezpečnostní služby. „Byl to zvláštní pocit vědět, že nás sleduje celý svět,“ líčí dívka.

Že má o politiku vážný zájem, prokazuje i ve škole. Zapojila se do studentské Organizace spojených národů, která na Soukromém gymnáziu 1st International School of Ostrava existuje. „Právě studentskou verzi rezoluce o nukleárních zbraních jsme nedávno připravovali,“ tvrdí dívka, která se po Velikonocích chystá na celosvětovou konferenci studentské OSN do tureckého Istanbulu.

Její kolega z třetího ročníku Štěpán Ochodek dokonce pracoval v týmu dobrovolníků pro americkou ambasádu. „Do Prahy jsem jel už v pátek na schůzku na americkou ambasádu. Její zaměstnanci mě totiž požádali, abych při návštěvě prezidenta Obamy pomáhal coby dobrovolník. Samozřejmě jsem rád vyhověl,“ uvedl student. V neděli se v části Hradčanského náměstí staral například o to, aby vozíčkáři měli dost místa, radil lidem, kam mohou či nemohou jít, pokud kdokoliv potřeboval s čímkoliv poradit, či pomoci, byl k dispozici. „

Lidé se chovali kultivovaně, byli nadšení. Projev pana prezidenta Obamy se mi líbil, dokázal pozitivně naladit těch asi třicet tisíc lidí, co se před Hradem sešlo. Atmosféra byla úžasná,“ popsal mladý muž. Dva roky studoval v USA, získal také ocenění bývalého amerického velvyslance v Česku. „Nejspíš proto mě pracovníci ambasády zřejmě také oslovili. Velmi mě to potěšilo,“ raduje se Ochodek.