Své kvality tu předvedlo na pět tisíc zvířat více než dvou set plemen. V sobotu se konala soutěž ovčáckých a loveckých psů a chrtů, v neděli pak psů pasteveckých a společenských plemen. Návštěvníci nejenom v hlavním pavilonu, ale i na volném prostranství před ním, našli i stánky s chovatelskými potřebami, krmivem a občerstvením.

„Mám doma pejska, má sice dobrý rodokmen, ale na výstavy s ním nechodím. Nechci ho stresovat, také by mě to nebavilo a nemám na to čas. Ale přišla jsem se podívat na ostatní, popovídat s pejskaři a také koupit svému rozmazlenému miláčkovi něco na sebe a nějakou tu dobrotu,“ řekla Jana Urbančíková z Ostravy.

Vychovat šampiona či šampionku podle chovatelů znamená mít hlavně štěstí při výběru štěněte. „Štěně se musí umět takzvaně narodit. Důležitý je kvalitní původ a svoje pak udělá správná péče. To, jak se pejsek chová, je odrazem přístupu jeho pána,“ míní chovatelka Lucie Krablíčková z Hradce Králové.

Atmosféru výstavy si pochvalovala i Jana Paštiková z Ostravy, která chce uchovnit fenku belgického grifonka. „Ashley je plachá, bázlivá, proto jsem ji sem jen přivezla, aby si zvykala na atmosféru, množství pejsků a lidí, naučila se chodit v klidu v kruhu,“ vysvětlila chovatelka s tím, že i když bylo o víkendu horko, ve výstavním pavilonu bylo na rozdíl od jiných let dýchatelno a příjemně. „Chovatelé mi poradili, jak se mám dále o Ashley starat, jak ji vychovávat, aby byla časem úspěšná. Má nevýhodu, že je moc drobná, ale snad to doženeme,“ plánuje Paštiková.

Pavlína Marešová z Turnova tráví na Ostravsku dovolenou. Na výstavu přijela i s rodinou. „Jsem nadšená prostředím a atmosférou. Rádi bychom měli pejska. Přišli jsme sem vybírat a něco se dovědět,“ tvrdí návštěvnice.