„Asi jsem se spletl, zajel jsem někam jinam,“ tak zareagoval nejspíš každý, kdo v pondělí 6. dubna přijel na Liščinu a dobře si pamatoval, jak to tu vypadalo ještě před několika dny. Odpadky z prostranství před domy a na ulicích zmizely, na půdách i ve sklepích je prázdno a čisto. V ostravském ghettu, jak lidé tuto část města označují, se uklízelo. A co je hlavní, do jarního úklidu se zapojili místní obyvatelé.

„Naplnili jsme dvacet velkoobjemových kontejnerů. Liščinu byste nepoznali. Pracovali skoro všichni,“ raduje se romská aktivistka z občanského sdružení Vzájemné soužití Jolana Šmarhovičová. Za změnu k lepšímu mohou i místní děti. Vše začalo před několika měsíci schůzemi. Ty řídila právě Šmarhovičová, která pracuje s dětmi v místním komunitním centru. „Existuje celý projekt zkvalitnění života na Liščině. Lidem jsme ho představili na schůzích a jim se to líbilo,“ tvrdí aktivistka. Teď jde hlavně o to, aby se tu pořádek udržel.

„Kdyby sem naběhla uklízecí četa a odpadky zlikvidovala, myslím, že za pár dnů by to tu vypadalo stejně jako předtím. Ale protože místní sami vzali do rukou kolečka a další nářadí a tři dny tu makali, budou si více vážit své práce a pohlídají se navzájem. V každém vchodě si zvolili jednoho člověka, který bude hlídat, zda někdo zase nevyhazuje odpadky před dům nebo do sklepa. Myslím že je velká šance, aby tu bylo čisto,“ míní Šmarhovičová.

Obytné domy v okolí většinou vlastní společnost RPG. Většinu nákladů spojenou s úklidem a především odvozem odpadu zaplatí právě tato společnost. S organizací úklidu pomohli i představitelé Slezské Ostravy, obvod tu má také malou část svých nemovitostí.

Osmadvacetiletá Miluše Ištánková, která bydlí v Žalmanově ulici na Liščině už devět let, je spokojená. „Poprvé nám tu přistavili velké kontejnery, abychom měli kam odpadky vyhazovat. Já jsem ráda, že jsme se toho nepořádku zbavili. Hlavně ty sklepy a půdy, tam to bylo strašné,“ tvrdí žena.