Přesto zde ve skutečnosti nežijí a mnohdy na užívání bytu ztratili právo. Takových lidí každým rokem rapidně přibývá a často způsobují vlastníkům bytů vážné potíže.

Porubská radnice proto vyzývá vlastníky bytů, aby takové „mrtvé duše“ co nejdříve odhlásili. „Vyzýváme bytová družstva i soukromé majitele bytů, aby prověřili, jestli právě u nich nemají nahlášený trvalý pobyt problémoví nájemníci. Pokud na ohlašovně požádají o zrušení trvalého pobytu takovým osobám, mohou se vyhnout řadě nepříjemností,“ upozorňuje Zdeněk Pavlíček z odboru správních činností.

Podle něj je kámen úrazu v tom, že majitelé bytů mnohdy vůbec netuší, že má na jejich adrese nahlášen trvalý pobyt ještě někdo další, kdo v bytě nežije. Často jde o důsledek nevyjasněných partnerských a rodinných vztahů. Starší lidé například přenechají byt někomu z příbuzenstva, ale na jejich adrese zůstane nahlášen například syn nebo vnuk, který ale v bytě ve skutečnosti nežije. Noví majitelé bytu jsou pak nemile překvapeni, když jim u dveří zazvoní exekutoři či policisté, kteří hledají nezvedeného nájemníka na adrese jeho trvalého bydliště. „To jsou ale extrémní případy. Většinou lidé tyto takzvané mrtvé duše odhalí dříve, než dojde k takovým nepříjemnostem. Pokud v bytě dotyčná osoba ve skutečnosti nežije a má zde pouze adresu trvalého pobytu, pak může vlastník bytu nebo i bytové družstvo písemně požádat úřad, aby údaj o místě trvalého pobytu zrušil,“ doplnil Pavlíček s tím, že jen loni porubská radnice vyřizovala téměř čtyři stovky takových žádostí.

Nejvíce žádostí o zrušení trvalého pobytu takovým osobám eviduje úřad po volbách. Lidé zjistí, že jim do schránky přijdou volební lístky na jméno člověka, který v jejich bytě nežije, a přicházejí na radnici situaci řešit. „Chceme předejít náporu žádostí po květnových volbách do Evropského parlamentu, proto už nyní žádáme majitele bytů a bytová družstva o prověření „mrtvých duší“. Žadatel musí doložit oprávněnost návrhu na zrušení trvalého pobytu jiné osobě náležitými doklady,“ připomíná Pavlíček. Úřad o žádosti rozhodne ve správním řízení nejpozději do třiceti dnů. Osobu, která se ve skutečnosti zdržuje na neznámém místě, pak úřad zaeviduje ve svém sídle. Lidí, kteří mají v kolonkách trvalý pobyt uvedenu adresu porubského úřadu, je nyní zhruba 1800.