Výjimečný devítiletý trest pro mladistvého násilníka z Frýdecko-Místecka potvrdil v úterý 7. dubna odvolací senát Vrchního soudu v Olomouci.

Muž, kterému v době činu ještě nebylo osmnáct let, připravil o život důchodce z Frýdecko-Místecka. Stalo se tak v létě loňského roku poté, co lstí vnikl do jeho rodinného domku.

Osudného dne zazvonil i jeho dveří. Otevřela mu starší žena, které řekl, že potřebuje benzin do svého auta. Zároveň ji požádal o pomoc. Seniorka mu uvěřila a pustila jej dovnitř.

Vzápětí ji vylákal do sklepa s tím, že odtud vychází podezřelý zvuk. Když sešli dolů, udeřil ji silně do hrudníka a shodil ji ze schodů. Nakonec ji ve sklepě zamkl a začal prohledávat dům. Peníze, které hledal, však nenašel. Proto se vrátil za ženou a s nožem v ruce se ji snažil přimět k tomu, aby mu prozradila, kde hotovost schovala. Oběť mu však řekla, že žádné finance nemá. Mladík se znovu vydal do jednotlivých místnostií ani tentokrát však nebyl úspěšný. Vzal pouze mobilní telefon v hodnotě pěti set korun. Ženě se mezitím podařilo uprchnout sklepním okénkem a přivolat sousedy. Ještě před jejich příchodem však mladík v domě narazil na staršího muže – příbuzného ženy. Surově jej napadl a způsobil mu závažná poranění. Důchodce skončil v nemocnici, kde později v důsledku dalších zdravotních komplikací zemřel.

Případem se počátkem letošního roku zabýval Krajský soud v Ostravě, který útočníka uznal vinným z loupeže s následkem smrti a porušování domovní svobody. Za to mu vyměřil devět let žaláře. U mladistvého jde o výjimečný trest, a to v horní polovině sazby, která činí od pěti do deseti let. Pokud by byl dospělý, hrozilo by mu patnáct až pětadvacet let vězení.

Mladík se proti verdiktu odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Tvrdil, že jeho vina nebyla zcela jednoznačně prokázána. Proto žádal zproštění obžaloby nebo vrácení případu k novému projednání. S rozsudkem nesouhlasil ani zástupce orgánu sociálně-právní ochrany dětí, který navrhoval mírnější trest pro mladistvého, jehož zájmy před soudem hájil. Poukázal přitom na znalecké závěry, podle kterých je resocializace obžalovaného alespoň částečně možná.

„Obě odvolání jsme zamítli jako zcela nedůvodná,“ prohlásil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy. Podle něj krajský soud správně rozhodl o vině i trestu. „Devítiletý trest lze označit za trochu přísnější, avšak přiměřený a zákonný,“ konstatoval Angyalossy.