„S výrobou dřevěných šperků a zpracováním juty jsem začal tak trochu z terapeutických důvodů – po osmi či deseti hodinách práce s písmeny jsem pociťoval nutnost fyzické činnosti, vytvářet něco hmotného. Soubor S lodí, jež dováží čaj a kávu začal vznikat velmi nenápadně před nějakými osmi roky.

Tehdy se stejně jako dnes originální a zároveň kvalitní kávové žoky daly koupit v Česku pouze u znalkyně kávy Małgorzaty Ebel v Praze, výjimečně v některých skladech.

Małgorzata Ebel přivážela do Česka ještě nepraženou, vonnou zelenou kávu a dováží ji dodnes.

Dodnes putuje po světě a vybírá nejkvalitnější kávu tu z Etiopie, tu zase z Peru či Indie i odjinud.

Autenticita a exotičnost těchto žoků je působivá sama o sobě, některé vystavené v Sedmém nebi jsou ponechány v naturálním přirozeném stavu, mnohé ještě voní po zelené nepražené kávě (jen přičichněte), jiné žoky se staly inspirací pro dotvoření například olejomalbou.

Na tomto místě třeba sdělit, že snad první exotický kávový žok umělecky upravil v Česku (a snad i v Evropě) frýdecko-místecký a ostravský výtvarník Zdeněk Nytra, jenž zapomenutý žok nalezl v jednom skladišti a pojal jej jako abstraktní dílo s přiznanými prvky exotického původu. Na jeho počest je v této expozici jedna práce pana Nytry (Jihočeská vesnice), kde je ovšem juta použita vskutku minimalisticky – tvoří plaňkyplotu. “

Autor výstavy i nadále kupuje vybrané kávové žoky výhradně přímo od Małgorzaty Ebel v Praze. „Fascinuje mě představa domorodých sběračů kávy, tmavých krásek v balírně a u váhy, daleká cesta žoků lodí do Hamburku a poté až do Česka,“ říká autor výstavy Jiří Šodek.

Výstava je prodejní, žoky bez úprav (i upravené) by snad byly vhodné pro zakladatele nonkonformní a snad i lehce undergroundové kavárničky, ovšem i další kusy výstavy se mohou stát zajímavým doplňkem stylového kavárenského či bytového interiéru tvořeného kupříkladu převážně stále žádanějším ratanovým nábytkem či doplňky, mohou zaujmout i sběratele. Velký dík patří za umožnění výstavy Saši Vysloužilové a jejímu andělskému týmu kavárny Sedmé nebe.

Vernisáž se koná ve čtvrtek 9. dubna mezi šestnáctou a dvacátou hodinou pro zvané a jejich blízké, poté bude přístupná všem návštěvníkům oblíbené kavárničky v obvyklé otevírací době do konce května. Vernisáž hudebně osvěží studenti Biskupského gymnázia Ostrava Tomáš Zetek, jenž zahraje na saxofon, a Nikola Dus jistě zaujme přednesem básně Konstantina Biebla, jež dala výstavě i název.

(vhb)