Tým je tvořený šestnácti příslušníky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, pěti kynologů se psy z Městské policie Ostrava a Městské policie Praha a vojenský lékař z Brna. „Cílem je procvičit činnost českého USAR odřadu při vyhledávacích a záchranných pracích ve zřícených budovách, a to v návaznosti na záchranné práce polského USAR týmu,“ uvedla mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Do Polska se český tým přesunul v osmi vozidlech, ve kterých měl mimo jiné elektronické vyhledávací přístroje, vyprošťovací zařízení, vybavení pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou a izolační dýchací přístroje. Cvičení je plánováno do pátku.

Podobná akce se v Polsku uskutečnila i vloni v dubnu. Námětem záchranných operací byla tehdy fiktivní letecká havárie, která mimo jiné způsobila destrukci budov. USAR týmy se však objevily i v Ostravě. Vloni v listopadu zde záchranáři nacvičovali likvidaci následků po ničivém tornádu, které se přehnalo průmyslovou oblastí. Při řádění živlu došlo ke zboření budov, k chemickému zamoření, dopravním nehodám, požárům a zavalení osob.

V České republice byly zřízeny dva týmy USAR – v Praze a Ostravě. Pražský tým vznikl již na konci 90. let, ostravský tým v červnu 2007. „Jeho členové ale patří mezi nejzkušenější a nejvšestrannější profesionální hasiče. Skupiny z tohoto ostravského odřadu již zasahovaly například při likvidaci následků ptačí chřipky v Pardubickém kraji či při zřícení tovární haly v Kladně po krádeži nosných konstrukcí,“ řekl Kůdela.

USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelné katastrofy, například zemětřesení, závalů, tsunami a podobně. Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.

„Ostravský USAR tým je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení nechybějí motorové pily, rozbrušovačky na kovy i zdivo, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob – echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery a další. Záchranáři mají také hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Nasadit mohou i speciálně cvičené a certifikované psy,“ uzavřel Kůdela.