Hrozivý Tyrannosaurus rex bude svádět lítý boj. Samice Ceratosaura se naopak vlídně postará o svá mláďata. A obří Apatosaurus bude tak velký, že se pod něj vleze auto i početná skupina návštěvníků nového DinoParku Ostrava.

Areál plný modelů druhohorních zvířat v životní velikosti otevře své brány už letos v létě, pravděpodobně hned první prázdninový den. Nacházet se ale nebude přímo v moravskoslezské metropoli, jak by název napovídal, ale kousek od ní. V katastru obcí Doubravy a Orlové, na území, které bylo dříve zasaženo důlní činností.

„Předpokládaná celková rozloha DinoParku je dvacet hektarů. Získali jsme od společnosti RPG do pronájmu členité území, což nám vyhovuje. Rádi té ,divočině‘ naši expozici přizpůsobíme,“ vyjádřil se Jiří Machálek ze společnosti West Media, jež bude atrakci provozovat.

Zhruba sedmdesát modelů prehistorických zvířat bude vydávat zvuky, některé se budou i částečně hýbat – kroutit hlavou, hýbat ocasem, otevírat tlamu nebo třeba mrkat. DinoPark ale nabídne i další atrakce, jako třeba 3D kino, dětské paleontologické hřiště, muzeum skutečných artefaktů či prodejnu suvenýrů a restauraci ve stylu druhohor.

„Provozujeme už dva DinoParky v Česku a jeden na Slovensku. Zájem o ně je velký. Ten ostravský ale bude výjimečný. Jeho rozloha bude několikanásobně větší a různých scén s ještěry bude dvojnásobně více. Navíc se bude nacházet v místě s nerostným bohatstvím, jehož období vzniku odpovídá době, v níž dinosauři žili,“ uvedl dále Machálek.

Petr Handl, mluvčí společnosti RPG, pak upřesnil, že DinoPark vznikne převážně v doubravské lokalitě takzvaného severního odvalu. Jde o místo, kde byl dříve vyvážen nepotřebný materiál po těžbě.

„Jsme rádi, že toto území najde smysluplné využití. Pronajali jsme ho na patnáct let a výhodou je, že se DinoPark může i dále rozšiřovat,“ podotkl Handl.

Na brzký vznik atrakce, která bude lákat návštěvníky ze široka z daleka, se už nyní těší i starostka obce Doubrava Květuše Szyroká. Když o projektu mluvila v místní škole, ozval se prý velký jásot dětí.

„Bude to fajn. Pomůže to naší obci, zatížené důlní činností, v dalším rozvoji. Přinese to samozřejmě i určité nároky na nás, ale myslím, že to zvládneme,“ přidala svůj názor Szyroká.

DinoPark Ostrava, který má bavit i vzdělávat, zaujme zejména rodiny s dětmi. Zajímat ale určitě bude i školy, které do něj mohou zavítat na exkurze. Výše vstupného zatím nebyla přesně stanovena, podle odhadů by ale měla být 130 korun pro dospělé a osmdesát korun pro děti.

CO NABÍDNE DINOPARK?

  • Více než sedmdesát modelů prehistorických zvířat zde bude umístěno ve skutečných velikostech. Zasazeny budou do přírodních dekorací připomínajících jejich skutečné životní prostředí v dobách dávných druhohor.
  • K vidění bude Wollemia nobilis, vzácná druhohorní borovice nalezená v roce 1994 v Austrálii.
  • Součástí DinoParku bude dále palmový háj, havarované průzkumné letadlo, umístěny zde budou i umělé kosterní fragmenty dinosaurů.
  • 3D kino nabídne trojrozměrnou projekci filmu o dinosaurech.
  • Vyhrabávat ze země kostru a poznávat, kterému dinosaurovi patřila, budou děti moci na paleontologickém hřišti.
  • Chybět nebude ani prodejna suvenýrů či občerstvení a kavárna ve stylu druhohor.