„Pokud nebude dostatek lidí, budeme nuceni některé vleky omezit. Ty hlavní však budou určitě v provozu až do třicátého dubna,“ ujistil provozovatel vleků Josef Figura. Letošní sezonu považuje z hlediska sněhových podmínek za výbornou, ale návštěvnost byla paradoxně nízká. „Je to dáno tím, že se letos hodně lyžovalo i v podhůří, které je pro lidi lépe dostupné, takže jezdili tam,“ vysvětlil Figura.

Téměř skončenou sezonu pomalu bilancují také členové Horské služby. V Jeseníkách si vyžádala tři lidské oběti. „Třináctého února tohoto roku to byla lavinová nehoda ve Velkém kotli, která stála jeden život. Další smrtelný úraz se stal na Červenohorském sedle, kde srazil motorista běžkaře. Poslední smutná záležitost se odehrála minulý víkend v oblasti Králického Sněžníku. Zkolaboval tam muž po infarktu a z terénu jej musel přepravit vrtulník. Muž bohužel nepřežil,“ shrnul horský záchranář Martin Chalupa.

Dobrá zpráva je, že ve srovnání s minulým rokem bylo méně úrazů. Lidé také více dbají o svou bezpečnost. „Po únorové lavinové nehodě jsme zorganizovali tři přednáškové víkendy, dva na Ovčárně a jeden na Ramzové. Potěšilo nás, že byl o ně velký zájem. Lyžaři mají také čím dál více bezpečnostní vybavení, jako jsou přilby nebo páteřáky,“ uvedl Chalupa. Horská služba aktuálně každý den na internetu informuje o lavinovém nebezpečí. Na Ovčárně včera vyhlásila druhý stupeň. „V tuto chvíli hrozí nebezpečí velkých základových lavin,“ dodal Chalupa.

O víkendu by kromě Ovčárny měly jet vleky na Červenohorském sedle a podle serveru www.holidayinfo.cz také na Ramzové, v Petříkově, Karlově pod Pradědem nebo v Přemyslově.

KAREL PÁRAL