Jak dále upřesnili, nacházejí se v současnosti v nepálském hlavním městě Káthmándú, kde vyřizují technické a administrativní záležitosti. „Zajišťujeme víza, nakupujeme potraviny, palivo a vše další, co budeme potřebovat. V sobotu jedenáctého dubna odjíždíme na čínskou stranu a budeme postupovat pod severní stěnu Everestu. Do základního tábora ve výšce 5200 metrů nad mořem bychom měli dorazit kolem osmnáctého dubna. Jsme rádi, že se naše původní předpoklady ohledně otevření tibetských hranic potvrdily,“ doplnili horolezci informace o expedici.

Jak jsme už informovali, dva zaměstnanci Ostravsko-karvinských dolů, kteří se ve volných chvílích věnují horolezectví, připravili unikátní výpravu. Před tím, než se vydali na expedici, při které chtějí vystoupat na nejvyšší horu světa, vylezli po žebřících z 1156 metrů hluboké šachty Staříč na Frýdecko-Místecku.

Na Everest chtějí horolezci jít bez pomoci nosičů a také bez kyslíkových přístrojů. Na vrchol nejvyšší hory světa by se měli dostat někdy kolem dvacátého května. „To jsou ale jen plány. Uvidíme, jestli nás bohové nechají na vrchol sáhnout,“ sdělili s pokorou už před zahájením expedice Chrzaszcz a Pěgřímek.