„Byla jsem rodit ve Vítkovicích i poprvé a byla jsem tam moc spokojená. Stará skříň nebo odřený stůl na pokoji mi problém nedělá, hledím spíše na ochotu personálu. Navíc mám ve Vítkovicích i svého ambulantního lékaře,“ říká.

Porodnice ve Vítkovicích přestává přijímat rodičky příští týden ve středu. Zavřená bude celý měsíc, přesně do 11. května. O všechny rodičky se tak budou muset v té době podělit ostatní dvě ostravské porodnice a zřejmě i ty mimoostravské. Ty už ale teď mají svých pacientek mnohdy až nad hlavu. Dětí se rodí stále více.

„Když jedna porodnice zavře, a měsíc je docela dlouhá doba, je to problém. Okolní porodnice budou muset tu péči převzít, a to nejen ostravské, ale v případě potřeby i z Havířova, Frýdku-Místku či Opavy,“ sdělil přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Ondřej Šimetka.

Porodnice ve fakultní nemocnici bývá obvykle plná až po střechu. „Ta situace trvá už dva roky,“ podotkl Šimetka. Průměrně tam denně porodí šest až sedm maminek. „Chodí ale ve vlnách, někdy jsou dvě, jindy jich je dvanáct,“ dodal Šimetka.

Také v porodnici v Městské nemocnici Ostrava, kde loni přivedli na svět přes třináct set dětí, jsou připraveni po dobu rekonstrukce ve Vítkovicích zaskočit. „Není to nic neobvyklého, jsme připraveni maminky přijmout,“ uvedla Anna Vidiševská, mluvčí Městské nemocnice Ostrava. Teď se tam rodí v průměru čtyři děti denně, výrazně více přitom v měsících březnu a říjnu.

Ve Vítkovické nemocnici se loni narodil rekordní počet dětí, přes šestnáct set. Rekonstrukce, která tam příští týden propukne, je zaměřena na oddělení novorozenců a šestinedělí. „Vyměníme všechna okna za nová, vybudujeme nová sociální zařízení a zmodernizujeme jak standardní, tak nadstandardní pokoje,“ vyjmenoval ekonomický ředitel nemocnice Karel Kantor. „Na modernizaci výše uvedených prostor Centra péče o matku a dítě navážeme v druhé polovině roku pořízením nových lůžek," doplnil ekonomický ředitel.