Areál bývalého dolu Bezruč na hladnovském kopci by se mohl stát novým cen〜trem Slezské Ostravy. Nyní tam jsou budovy s kancelářemi a lehký průmysl. Většina areálu je ale nevyužitá. „Dalo by se tam vytvořit nové centrum obvodu, které by bylo na kopečku,“ míní místostarostka Slezské Ostravy Hana Heráková. Právě proto teď radní usilují o změnu územního plánu, která by tuto lokalitu změnila z lehkého průmyslu na jádrové území. Chtějí tím zabránit, aby se tam usazovaly další průmyslové firmy. „Jeden podnikatel si tam chtěl udělat výrobnu nábytku se spalovnou, ale kousek odtud jsou domy,“ zdůraznila Heráková.

Kopec, na jehož vrcholu je areál bývalého dolu, je v posledních letech vyhledávaným místem k bydlení. Nejznámějším dokončeným projektem je výstavba Atria Slezská se 123 byty. „Postavilo se tu několik stovek bytů, nestavějí se tu ale žádné super– a hypermarkety. Všude rostou, jen na Slezské ne,“ diví se starosta obvodu Antonín Maštalíř s tím, že je zde jen jeden větší obchod, a ten praská ve švech. Vedle obchodu podle něj v obvodu chybějí i místa pro sportovní vyžití. Některé lokality, kde by byla sportoviště vhodná, už mají na radnici vytipované, a to například odval bývalého dolu Zárubek. Rekreačně oddychovou zónu radnice plánuje u Koblovských jezer.

Největší zájem o výstavbu je ale stále na hladnovském kopci. Většinou jde opět o byty. Několik projektů je rozpracováno, výstavba dalších, například na ulici Obvodové, by měla letos začít. Plány jiných developerů ale zaskočila krize. Stojí například stavba 58 bytů společnosti Orco, která nemá peníze na její financování.

Mnohdy také investoři narážejí na nesouhlas okolních obyvatel. Lidé protestují například proti výstavbě na Sazečské ulici, kde má vzniknout bytový dům. Nechtějí, aby zastínil jejich rodinné domy a zahrady. Jednoduché to nemá ani investor, který chce postavit komplex domů u ulice Jeronýmovy. „Projekt konzultujeme s občany, diskuse jsou bouřlivé. Dokud nedojde k souznění obyvatel, obce a developera, nezačneme ty byty prodávat,“ uvedl Vít Svoboda ze společnosti City Invest Ostrava.

V minulosti lidé protestovali i proti stavbě věžáku, který měl stát u vchodu do Trojického údolí. Stavbě se podařilo zabránit a na radnici vznikla nová komise pro ekonomický rozvoj, jejímž úkolem je mimo jiné působit na investory, aby nová zástavba citlivě navazovala na současnou. „Chceme, aby stávající i noví obyvatelé vedle sebe mohli žít,“ podotkl vedoucí komise Vladimír Cigánek.