Ostravští zastupitelé totiž schválili novou obecně závaznou vyhlášku o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejném prostranství, která ve středu nabývá účinnosti. Alkohol popíjející lidé by tak ode dneška už na vytipovaných místech neměli být vidět.

Ostravané i návštěvníci města, kteří jsou zvyklí vypít si sem tam pivo třeba na lavičce v parku, si budou muset toto potěšení buď odpustit, nebo pečlivě zvolit místo, kde si alkohol dopřejí. Jinak zaplatí až třicetitisícovou pokutu. Která místa jsou pro pijany zakázaná, zjistí zájemci z úřední desky ostravského magistrátu, přesný seznam i s mapkami je také na webových stránkách Deníku. Většinou jde o přístřešky zastávek městské hromadné dopravy, prostory tramvajových smyček, okolí kostelů a škol, náměstí, hřbitovů, plochy vymezené frekventovanými ulicemi a parkoviště.

Vedení města si od vyhlášky slibuje, že ubude míst, kde dochází k narušování veřejného pořádku nebo by mohl být ohrožen mravní vývoj dětí a mládeže.

S návrhy míst, kde by měl být vydán zákaz konzumace alkoholu, přišlo osmnáct městských obvodů z třiadvaceti. Například Jih navrhl devět lokalit, Radvanice a Bartovice – stejně jako Moravská Ostrava a Přívoz – jednadvacet, Michálkovice deset, Poruba pět, Slezská Ostrava tři, Hrabová deset. Svinov chce zakázat popíjení alkoholu na všech veřejných prostranstvích v obvodu.

„Jsme dopravní křižovatkou města se spoustou návštěvníků a hostů, máme v obvodu spoustu bezdomovců. Ale také školy, kulturní zařízení, a to se prostě neslučuje s alkoholem v ulicích. Dohodli jsme se, že prostě nebudeme vyměřovat plochy a zjišťovat, kde člověk s tím pivem stál a kde ho pil, prostě šmahem – Svinov bez alkoholu,“ zdůvodnila starostka Svinova Hana Hauptová.

Naopak radnice pěti menších obvodů v okrajových částech města, Krásného Pole, Hošťálkovic, Polanky nad Odrou, Staré Bělé a Plesné o zákazu alkoholu neuvažují. Starostové těchto obvodů tvrdí, že problémy s pijany na veřejném prostranství nemají.

Na dodržování nové vyhlášky budou dohlížet městští policisté. „Pro městskou policii znamená nová vyhláška především oporu v zákoně. Do současné doby totiž nebylo pití na veřejnosti nijak zakázáno ani omezeno,“ uvedla Dana Klišová z Městské policie Ostrava s tím, že zpočátku budou k problému strážníci přistupovat velmi citlivě, budou občany zejména upozorňovat na existenci vyhlášky.

Místa, na kterých je zakázáno konzumovat v ulicích alkohol:

Moravská Ostrava a Přívoz

Hrabová

Vítkovice

Lhotka

Mariánské Hory a Hulváky

Martinov

Michálkovice

Nová Bělá

Nová Ves

Ostrava-Jih

Petřkovice

Poruba

Proskovice

Pustkovec

Radvanice a Bartovice

Slezská Ostrava

Svinov

Třebovice