Zatímco v Havířově od úterý 14. dubna začala specializovaná firma odchytávat přemnožené holuby do klecí nastražených na rovných střechách domů, aby je po té je usmrtil veterinář, v Ostravě se žádná podobná akce zatím nechystá. „Není nám známo, že by se připravoval v Ostravě odchyt holubů. Pokud by se něco chystalo, je to záležitostí městských obvodů, jako správců bytového fondu ve vlastnictví města,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Obyvatelům města a majitelům domů, kterým holubi vadí, pak nezbývá nic jiného, než aby ptáky nekrmili a vymýšleli nejrůznější způsoby, jak je zaplašit. Například Ostravské muzeum se rozhodlo zatočit s holuby při nedávné rekonstrukci budovy. „Když se rozebírala věž muzea, našli tam dělníci hodně uhynulých holubů a minimálně deseticentimetrovou vrstvu trusu. Firma, která budovu rekonstruovala, zhotovila proto na parapetech oken speciální bodce,“ vysvětlila ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová. Problém s holuby už muzeum nemá, ptáci nemají kam usednout. „Možná je ruší i zvonkohra,“ míní Kábrtová.

Způsob, jak vyzrát na holuby, hledají i obyvatelé paneláků. „Pověsili jsme na balkon hadrové panenky, zkoušeli jsme různá cingrlátka včetně blýskavých cédéček. Chvíli byl klid, pak si ale holubi zvykli a dál se vesele po balkonu producírují,“ stěžuje si jedna z obyvatelek fifejdského sídliště.

Pokud ale úřady nevyslyší stížnosti občanů a nerozhodnou jinak, nezbývá podle ornitologů lidem v boji s obtěžujícími ptáky nic jiného než je důmyslně plašit a nenechávat na balkonech nic, co by mohlo holubům sloužit jako krmivo. „Mnozí se možná pokusí zaplnit vletové otvory na půdy nebo do věží kostelů. Je to sice účinná varianta, ale mohlo by v tomto případě docházet k porušování zákona o ochraně přírody. Kromě holubů totiž mohou vylétavat otvory i zvláště chráněné druhy živočichů, například některé druhy netopýrů, z ptáků kavka obecná a další,“ uvedl ornitolog Zdeněk Polášek ze Slezské ornitologické společnosti.

Výhrady je možné mít i k rozhodnutí odchytávat holuby v období hnízdění. „Není humánní odchytávat holuby v době, kdy vysedávají snůšky a na hnízdech již mohou být v dubnu líhnoucí se mláďata,“ podotkl Polášek.

Mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková uvedla, že už v březnu magistrát vyzval vlastníky domů i občany města, aby pomohli vybrat místa, na kterých by měl být odchyt zajištěn. „Pracovníci magistrátu a odborná firma, která odchyt zajišťuje, místa prošli a vybrali domy, kde se budou ptáci odchytávat. Jde především o střed města,“ upřesnila Pondělíčková. Tvrdí, že cílem není zlikvidovat všechny holuby, ale podstatně snížit jejich počet na veřejném prostranství, a tím i snížit škody způsobené jejich výskytem.

Holubi škodí svým agresivním trusem budovám, fasády domů ničí i vyzobáváním vápna a kamínků. Ptáci přenášejí infekční salmonelózu nebo ornitózu, ale také roztoče a parazity, kteří u lidí vyvolávají alergické reakce.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ, IVA HAVLÍČKOVÁ